Do sprzątania targowiska potrzebne doświadczenie, dworca PKP nie

Dodane: 2024-02-21

W ostatnim czasie Urząd Miejski przeprowadził postępowanie przetargowe na utrzymanie i prowadzenie targowisk, które obejmuje m.in. dbanie o czystość i ich sprzątanie; oraz o sprzątanie i utrzymanie czystości na dworcu PKP. Porównaliśmy ich warunki.

Przeczytaliśmy w artykule „Przetarg na sprzątanie zabytkowego dworca w Chojnicach wygrała firma bez doświadczenia” w Dzienniku Bałtyckim, że „Dziwne, że w przetargu nie były wymagane referencje dotyczące sprzątania w podobnych obiektach lub sprzątania w ogóle. - Nie żądaliśmy referencji, bo podchodzimy liberalnie. Referencje powodują, że firmy nowo powstałe nie mają szans. Przetargi wygrywają duże firmy, ale prace i tak wykonują te mniejsze. Wiem z doświadczenia, jak i koledzy samorządowcy, że gdyby przetargi były obłożone referencjami, kosztowałoby to o wiele drożej. Przetargi z referencjami po prostu podwyższają cenę usługi.” - odpowiedział Marii Sowisło burmistrz Arseniusz Finster.

Jak wynika z treści ogłoszenia, nie musieli oferenci wcześniej wykonywać podobnych zamówień i właśnie taka firma wygrała „dworcowy” przetarg. Natomiast w grudniu 2023 UM ogłosił kolejny przetarg na utrzymanie i prowadzenie targowisk przy ul. Młodzieżowej i Angowickiej. Należało w 2024 roku dbać m.in. o „utrzymania czystości i porządku na terenie targowisk, (…) utrzymania czystości w szalecie, zabezpieczeniu w środki czystości (we własnym zakresie) tj.: w papier toaletowy, mydło, ręczniki, środki dezynfekujące.” W nim mógł wziąć udział oferent, „który w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, w tym okresie, wykonał, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych wykonuje, co najmniej jedną usługę polegającą na: utrzymaniu targowisk miejskich o wartości co najmniej: 80.000 zł.” Przetarg wygrała firma p.Jana Kiedrowskiego, która realizuje to nie po raz pierwszy.

Tagi: