×
Dzisiaj jest Sobota, 20 Października 2018 roku.

W Kurzej Stopie otwarto wystawę o obozie jenieckim pod Czerskiem z I wojny św.


Dodane: 2017-04-22

W piątek (21.04) w baszcie Kurza Stopa chojnickiego Muzeum otwarto wystawę o niemieckim obozie jenieckim pod Czerskiem z czasów I wojny światowej. Zorganizowana została przez Instytut Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Historyczno - Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego. Promocję poprowadziła dyrektor Muzeum Barbara Zagórska. Wzięli w nie udział także jej twórcy: Kornelia Kajda i Dawid Kobiałka (nieobecny był trzeci twórca - Mikołaj Kostyrko), którzy opowiedzieli o pracach nad tworzeniem wystawy i poszukiwaniem śladów materialnych i dokumentacyjnych obozu pod Łukowem niedaleko Czerska w powiecie chojnickim. Projekt plakatu (na miniaturce video) wystawy, który znalazł się na okładce katalogu wystawy, jest Anna Kobiałka. Wystawa jest czynna do 29 maja w godzinach 10 - 17 (wtorki i czwartki) oraz 10 - 15 (środa, piątek, sobota, niedziela).

O wystawie dyrektor Muzeum Barbara Zagórska:

"Między pamięcią a zapomnieniem. Archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku. 

Wystawa dokumentująca dzieje obozu jenieckiego z czasów I wojny światowej na terenie istniejącego obecnie lasu niedaleko Łukowa pod Czerskiem, ukazuje w jaki sposób archeologia jest pomocna w przywracaniu pamięci o XX- wiecznym dziedzictwie historycznym, w szczególności militarnym tego okresu. Ekspozycja jest efektem zrealizowanego w l. 2016 – 2017 projektu badawczego z zastosowaniem metod nieinwazyjnych, takich jak LIDAR, skanowanie 3D, badania geofizyczne, zdjęcia lotnicze, kwerenda archiwalna i rekonesans terenowy. Jego celem jest refleksja archeologiczna nad reliktami stosunkowo niedawnej przeszłości o obiektach stanowiących ślady I i II wojny światowej, jak np. okopy, schrony, leje po pociskach, obozy, a pod względem konserwatorskim  - zachowanie i dokumentacja wybranych przykładów dziedzictwa militarnego z początków XX w. na terenach zalesionych. Wielokontekstowy scenariusz porusza przywracanymi szczegółami o historiach przetrzymywanych tam więźniów, zgromadzonymi przypadkowymi artefaktami, jak: metalowe elementy munduru, szklane butelki,  plakietki i medaliki, naczynia metalowe do gotowania, fragmenty drutu.  Prezentuje również problematykę współczesnej nieinwazyjnej metodologii badawczej znajdującej zastosowanie w tzw. archeologii współczesności, jak również kontekst integrujący ze społecznością lokalną. Wystawa objęta jest europejskim projektem NEARCH i powstała we współpracy Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu i Instytutu Archeologii i  Etnologii PAN w Warszawie. Jej kuratorem jest dr Dawid Kobiałka."


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.