Dzisiaj jest Środa, 19 Września 2018 roku.

Ponad milion Polaków cierpi na choroby tarczycy, a ty kiedy ostatnio się badałeś?


Dodane: 2017-06-28

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeszło 1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Choroby tego gruczołu są różne: niedoczynność, nadczynność, wole, wole guzowate, nowotwór, choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. Jak się leczyć?

W przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy, również wtedy gdy są one wywołane chorobami zapalnymi, stosuje się leczenie farmakologiczne – odpowiednimi lekami. Przy nadczynności w grę może wchodzić także leczenie jodem radioaktywnym. Co do guzków, należy się upewnić, że nie są one zmianą nowotworową. Jeśli nie są, a wole guzowate nie powoduje dużego powiększenia tarczycy, wystarczy je obserwować.

Niekiedy zastosowane leczenie nie przynosi jednak efektów i niezbędna jest operacja, po której zostaje szpecąca blizna. Na szczęście jej wygląd można poprawić, a widoczność – zmniejszyć. „Stosowane metody są skuteczne. Zwykle wykorzystuje się laser. Czasem jest konieczność dołączenia terapii kortykosteroidami, w przypadku blizn przerosłych czy keloidów. Wszystko w zależności od tego, jaką mamy sytuację” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl dr Ewa Rybicka z kliniki medycyny estetycznej Estetica Nova.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.