Dzisiaj jest Środa, 19 Września 2018 roku.

Prymas Polski odprawił Mszę Św. na 150 - lecie Franciszkanek w Polsce


Dodane: 2017-08-21

W niedzielę 20 sierpnia w chojnickiej Bazylice Mniejszej została odprawiona przez Prymasa Polski Ks. Abp. Wojciecha Polaka Msza św. z okazji 150-lecia obecności Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej na polskich ziemiach. Koncelebrowali ją biskupi, którzy ongiś pełnili posługę kapłańską w Chojnicach - Józef Szamocki z Torunia i Wiesław Śmigiel z Pelplina.  

Relacja zawiera obszerne fragmenty uroczystej Mszy św. Kamera - Usługi Video z Chojnic Krzysztof Rudziński (tel. 607557082). Montaż - Chojnice TV.

2.40 - Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster w imieniu własnym i obecnego na uroczystości Starosty Chojnickiego Stanisława Skai wita Ks. Prymasa, biskupów i pozostałych uczestników uroczystości.

6.30 - Ks. Prymas dziękuje za zaproszenie na uroczystość.

16.00 do 30.55 - Homilia ks. bp. Wiesława Śmigla nt. działalności ss.Franciszkanek na ziemi chojnickiej; wspomniał o stratach poniesionych przez Klasztor w Orliku gmina Brusy podczas nawałnicy z 11.08.2017;

37.40 - wręczanie darów dla Ks. Prymasa Wojciecha Polaka; m.in. świeca od przełożonej generalnej;  ziarna gorczycy, buty holenderskie i flaga Holandii od siostry z tego kraju; kronika, zdjęcie Matki Rafaeli Schmidt i flaga Niemiec od siostry z tego kraju.

42.30 - Komunia Święta.

48.55 - ministranci z Bazyliki Mniejszej otrzymują z rąk Ks. Prymasa akty nadania "ceremoniarza".

52.30 - przełożona prowincjalna zgromadzenia s. Mirona Turzyńska o historii zakonu Franciszkanek na ziemiach polskich, podziękowania dla Ks. Prymasa, biskupów, duchownych, sióstr zakonnych z Niemiec, USA, Holandii i Polski, które przyjechały do Chojnic na jubileusz; dla władz samorządowych, mediów lokalnych i regionalnych, orkiestry z Malborka oraz chóru zakonnego.

II cz. relacji video - obiad w auli LO i odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy kapliczce.

III cz. relacji - Oratorium "Ziarno gorczycy".

Relacja z uroczystości na stronie Klasztoru w Orliku.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.