Dzisiaj jest Poniedziałek, 24 Września 2018 roku.

Burmistrz Fierek odsłoniła tablicę na cmentarzu z czasów I wojny światowej


Dodane: 2017-10-20

Burmistrz Czerska Jolanta Fierek odsłoniła dziś (20.10) pamiątkową tablicę na cmentarzu z czasów I wojny światowej, położonym opodal Łukowa k.Czerska. Pochowano na nim kilka tysięcy jeńców wziętych do niewoli przez wojska niemieckie.

Zdecydowana większość z nich,  to Rosjanie i Polacy z zaboru rosyjskiego oraz Rumuni. Przebywali w niedaleko położonym,  jednym z największych obozów jenieckich, w którym przebywało pod koniec wojny ok. 25 tysięcy osób. 

Na uroczystość przybyła Konsul Rosyjska z Gdańska Vanda Kaliuzhnaya z mężem oraz przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, ks. proboszcz z Czerska Zbigniew Straszewski (poświęcił tablicę), burmistrz Jolanta Fierek (na miniaturce video zdjęcie, gdy ją odsłania), kompania honorowa z jednostki w Nieżychowicach, harcerze (utworzyli szpaler na cmentarzu), młodzież szkolna i okoliczni mieszkańcy. Uroczystość poprowadził wiceburmistrz Grzegorz Klauza. Zabrał na niej głos m.in. kmdr por. rez. Józef Wąsiewski, który barwnie opowiedział o historii obozu i 10 - letniej pracy nad książką na ten temat.

Dla władz samorządowych mamy radę, by na drodze krajowej 22 ustawili znaki informujące, że drogą na Łukowo dojedziemy po 1 km do cmentarza. Natomiast na samej nekropolii przydałyby się tablice z informacjami o obozie i cmentarzu w innych językach, np. w rosyjskim. Na razie jest tylko po polsku.

Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Chojnice TV wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.