Dzisiaj jest Poniedziałek, 24 Września 2018 roku.

W Collegium ARS o historii 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty


Dodane: 2017-10-24

Wczoraj (23.10) w Collegium ARS odbyła się promocja  książki Mariana Hirsza „Nieustraszeni”, które ukazało się nakładem wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Gdańsku.

Jeden z batalionów tego pułku przejściowo stacjonował także w Chojnicach. Najdłużej jednak jednostka skoszarowana była w Chełmnie, dlatego prelekcję o tworzeniu tego wydawnictwa wygłosiła pracowniczka miejskiego Muzeum Ziemi Chełmińskiej Anna Grzeszna - Kozikowska. Podzieliła się z zebranymi w podziemiach kościoła gimnazjalnego swymi wspomnieniami z wspólnej z Marianem Hirszem, który zmarł w lipcu 2017 roku, pracy nad historią pułku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej dyrektor Wydawnictwa ZK - P Anna Dunst przekazała garść informacji o autorze monografii, zaprezentowała archiwalną wypowiedź Mariana Hirsza, którą nagrał dla Dziennika Bałtyckiego redaktor "Nieustraszonych". 

Wydarzenie miało miejsce z okazji Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, którą poprowadziła prezes powiatowego oddziału Janina Kosiedowska. Współorganizatorzy wczorajszej promocji, to Chojnickie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.