Dzisiaj jest Środa, 19 Września 2018 roku.

Wojewoda chce zmiany nazwy ulicy Rolbieckiego


Dodane: 2017-10-26

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich uważa, po konsultacjach z IPN, że należy zmienić nazwę ulicy Stanisława Rolbieckiego, gdyż patron podlega ustawie o dekomunizacji nazewnictwa.

Uczestnicy wczorajszego (25.10) spotkania Miejskiego Zespołu ds. Nazewnictwa Ulic i Placów dowiedzieli się o tym z pisma nadesłnego do ratusza 9 października. Urząd Wojewódzki zwraca się w nim z prośbą, by przysłano im kopię uchwały o nadaniu nazwy oraz jego uzasadnienia. Ratusz niezwłocznie to zrealizował, dołączając do uchwały z dnia 26.06.1997 protokół z obrad. Członkowie Zespołu zdecydowali zarekomendować samorządowi miejskiemu czekanie na rozwój wypadków, bez proponowania podejmowania uchwały o nowej nazwie (0.00 - 7.20). 

Najwięcej czasu (42 minuty) zajęło odczytanie ankiet otrzymanych od mieszkańców ulicy ongiś "14 Lutego", a od niedawna "Sępoleńskiej", oraz dyskusja nad decyzją i uniknięciem dodatkowych kosztów przez mieszkańców. Na ankietach, które wróciły do ratusza aż 79% (61 podpisów) respondentów popierało pomysł zmiany nazwy z Sępoleńska na 14 Lutego 1942. Przeciw było 8 osób, 5 chciało powrotu 14 lutego bez wskazywania roku. W ankietach były m.in. rady dla samorządowców z PChS, oświadczenia typu "Nie uznaję ulicy Sępoleńskiej" czy "Wybieram mniejsze zło i popieram 14.02.1942.". Ostatecznie w głosowaniu 3 członków poparło wersję zmiany nazwy ulicy z Sępoleńskiej na 14.02.1942, ale w taki sposób, by koszty tej operacji nie ponieśliby ani mieszkańcy, ani Urząd Miejski. Jak to możliwe, nie udało nam się zorientować. W relacji skrót dyskusji (7.20 do 20.50). W sprawach różnych (od 20.50) dziennikarz Chojnice TV zaproponował, by na okres 6 miesięcy, wzorem np. Zabrza, tabliczki z poprzednią nazwą ulicy czy placu, nadal wisiały, ale miały przekreśloną treść. Obok wisiałyby na budynku lub słupku tabliczki z nową nazwą. Pomysł wzbudził pozytywne zainteresowanie.

Na spotkaniu zespołu, poza Chojnice TV, była jeszcze obecna tylko dziennikarka z Gazety Pomorskiej.

Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Chojnice TV wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.