Dzisiaj jest , 22 Lipca 2018 roku.

Samorządowcy z chojnickiego spotkali się z Marszałkiem Strukiem


Dodane: 2017-11-15

Dziś (15.11) w Starostwie Powiatowym odbył się konwent włodarzy gmin z powiatu chojnickiego oraz władz Starostwa. Obecni byli: Starosta Chojnicki Stanisław Skaja, Wicestarosta Marek Szczepański, wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, wójt Konarzyn Jacek Warsiński, burmistrzowie: Czerska Jolanta Fierek, Chojnic Arseniusz Finster i Brus Witold Ossowski. Obecny był także radny wojewódzki Leszek Bonna.

Najwięcej czasu poświęcono omówieniu walki ze skutkami sierpniowej nawałnicy, kontrowersjom ws. szacowania strat przez samorząd wojewódzki i służby rządowe. Każdy z samorządowców z gmin, które najbardziej ucierpiały w czasie wichury, serdecznie dziękował Marszałkowi Mieczysławowi Strukowi za otrzymaną pomoc. Wójt Zbigniew Szczepański wręczył gościowi z Gdańska specjalny list gratulacyjny.

0.00 - Marszałek Mieczysław Struk: pracujemy nad raportem, w którym znajdą się dane o stratach z nawałnicy; 11.12 w Chojnicach odbędzie się w tej sprawie panel dyskusyjny z udziałem samorządowców także z bytowskiego;

2.10 - dyrektor Anna Błażewicz-Stasiak z Urzędu Marszałkowskiego przedstawia zestawienie wielkości strat bezpośrednich poniesionych w czasie nawałnicy, które przygotowano dla Ministerstwa Gospodarki; wielkość strat - 2,66 mld zł, w tym 2,3 mld zł w lasach; w pomorskiem uszkodzono 2350 budynków;  nie ma w nim strat pośrednich, jak utrata podatku rolnego i leśnego, likwidacja miejsc pracy.

10.55 - burmistrz Jolanta Fierek: są niedoszacowane straty pośrednie i następcze;  wyceny szkód w budynkach dokonane przez służby nadzoru budowlanego są znacząco niższe od tych, które zrobili pracownicy Urzędu Miejskiego; jeszcze przez 4 lata będzie trwał wywóz wiatrołomów z lasów; domki "holenderskie" od marszałka są lepszym lokum dla poszkodowanych od blaszanych od wojewody; w gminie jest kilkanaście przypadków uszkodzonych domów, których właściciele nie otrzymali pomocy od rządu z powodów własnościowych; miałam mnóstwo kontroli z UW w MOPS-ie; rząd powinien zrekompensować ulgi i umorzenia w podatkach rolnych i leśnych; do dziś OSP Rytel nie dostał obiecanego przez rząd nowego wozu bojowego.

25.00 - Marszałek Mieczysław Struk: o walce ze skutkami nawałnicy; nie tylko starżacy z OSP, ale i personel chojnickiego szpitala wniósł wielki wkład; "przez dziesiątki lat będziecie odczuwać skutki nawałnicy"; krytyczna ocena zakresu i wielkości udzielonej pomocy rządowej; "Czy ktoś z waszych mieszkańców dostał 100 lub 200 tys. złotych? Czy znajdzie się choć 5 takich przypadków?"; pomoc rządowa dla właścicieli lasów jest zbyt mała.

32.00 - wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański: rocznie będziemy tracić ok. 25% podatku leśnego od Lasów Państwowych, to kwota 150 tys. zł; Lasy obiecały dać dotację 50% na budowę dróg szutrowych; koleiny na leśnych drogach mają do 50 cm wysokości; "p.marszałku, w najbliższych latach zrównoważony rozwój gmin naszego województwa powinien uwzględniać nawałnicę z 11.08.2017". Na koniec swego wystąpienia wójt wręczył marszałkowi list gratulacyjny za otrzymaną pomoc dla gminy.

40.00 - burmistrz Witold Ossowski: o skali zniszczeń; do dziś trwa szacowanie strat; nie będziemy mieli drugiej połowy udziału w koszcie remontu i budowy dróg szutrowych; w gminie do naprawy i remontu po nawałnicy jest ok. 90 km dróg lokalnych; pomoc finansową od samorządów i źródeł zewnętrznych przeznaczyliśmy głównie na zasiłki losowe; największą bolączką jest teraz brak firm do realizacji napraw i remontów zabudowań; Marszałkowi Strukowi w Brusach przygotujemy specjalne podziękowanie  za otrzymaną pomoc. 


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.