×
Dzisiaj jest Wtorek, 23 Października 2018 roku.

Czy tylko metoda in vitro będzie wspierana?


Dodane: 2017-11-23

Dzisiejsze (23.11) posiedzenie zespołu zadaniowego do opracowania miejskiego programu wspierania prokreacji zainteresowało nie tylko większość lokalnych mediów, ale i TVN24.

Miało być ostatnim przed przekazaniem jego pod obrady Rady Miejskiej, ale po protestach Marzenny Osowickiej oraz Joanny Warczak burmistrz Arseniusz Finster zgodził się na jeszcze jedno posiedzenie w przyszłą środę. Radne nie były zadowolone z faktu braku wspierania przez miasto tzw. naprotechnologii, o czym świadczył przedstawiony przez dyrektora Grzegorza Czarnowskiego (2.30 - 29.55) projekt wspomnianego programu. Zakłada on m.in. dotowanie zabiegów in vitro par, które minimum rok starały się o dziecko innymi metodami; kobieta ma od 18 do 40 lat, w wyjątkowych wypadkach 42 lata; kwota dofinansowania byłaby w wysokości do 15 tys. złotych i do 80% kosztu szczegółowo opisanych etapów procedury. Pieniądze trafią tylko do tych mieszkańców miasta, którzy płacą podatek PIT w Chojnicach. Wtedy budżet miasta ma w nim udział. Wiceburmistrz Edward Pietrzyk, prowadzący obrady, zaznaczył, że przyjęty program trafi na sesję, o ile pozytywnie zaopiniuje go Agencja Oceny Technologii Medycznych. Taki kształt najostrzej skrytykowała (od 29.55) Marzenna Osowicka: "Miasto nie jest od leczenia, a in vitro jest leczeniem. (...) Jestem głęboko rozczarowana brakiem wsparcia dla naprotechnologii." Ostro polemizował z radną burmistrz Arseniusz Finster (od 32.45): "Nie powinniśmy dotować naprotechnologii, bo każda para musi przez nią przejść, nim podda się zabiegowi in vitro. Nie ma w Polsce miasta, które dotuje i in vitro, i naprotechnologię. (...) Samorządy wypełniają lukę po rezygnacji państwa z tego działania." Natomiast Joanna Warczak (od 40.40) zawnioskowała by podwyższyć dolną granicę wieku kobiet z 18 do 21 lat.

Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w portalu Chojnice TV i na YouTube chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Chojnice TV wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.