×
Dzisiaj jest Sobota, 20 Października 2018 roku.

W mżawce i wieczorem po chojnickich ulicach i przejściach dla pieszych


Dodane: 2017-12-06

Wczoraj (5.12) wieczorem przy padającej mżawce sprawdziliśmy stan oświetlenia i oznakowania przejść dla pieszych na chojnickich ulicach. Poniżej nasze spostrzeżenia.

0.00 - Ceynowy od Bałtyckiej do Derdowskiego: całość ulicy "oszczędnie" oświetlone.

0.52 - skrzyżowanie Ceynowy - Igielska - Derdowskiego. Brak wyznaczonego przejścia na kierunku Derdowskiego - Igielska oraz przez Derdowskiego na przystanek MZK w kierunku do centrum, mimo odpowiednio ułożonego chodnika i z obniżonym krawężnikiem, przydałaby się jeszcze jedna lampa w tym miejscu.

1.06 - rondo biszkoptowe i Zielona.

1.45 - rondo Strzelecka do rondo Bytowska - Strzelecka.

2.05 - Batorego - pl.Jagielloński - Szeroka.

Na wcześniejszych i następnych przejściach dla pieszych przydałoby się umieścić dodatkową lampę po drugiej stronie jezdni, a pasy malować farbą odblaskową. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym na os.700-lecia przy progach spowalniających, byłyby wbudowane w jezdnię światełka odblaskowe.

2.27 - Człuchowska - 31 Stycznia - Reymonta z świąteczną iluminacją na drzewach przy Starostwie Powiatowym.

3.16 - skrzyżowanie Reymonta - Żeromskiego i fragment Żeromskiego. Ul. Reymonta mogłaby mieć lepsze oświetlenie. Nawierzchnia ul. Żeromskiego "woła" o remont.

3.33 - ul.Zapolska i postój przed barierką, brak dojazdu do SP7.

3.54 - Asnyka (od Zapolskiej) - Człuchowska (do Topoli). Szkoda, że na Człuchowskiej nie ma tak oświetlonych przejść, jak na ul. b.Morozowa. Trochę dziwi, że część ul. Człuchowskiej (jadąc od centrum) ma lampy sodowe po lewej stronie, część LED-owe po prawej.

6.09 - rondo Solidarności - Szeroka - pl.Jagielloński.

6.55 - rondo Strzelecka z Zieloną - Strzelecka - b.Morozowa do granicy miasta.

Ulica b.Morozowa (dziś cd. Strzeleckiej) zdecydowanie najlepiej oświetlona. Są lampy po obu stronach przejść dla pieszych, przy nich tablice informacyjne w żółtych obwódkach. Jedyny mankament, to wytarte częściowo malowanie pasów. Zdjęcie przejścia przy skrzyżowania b.Morozowa - Czereśniowa jest miniaturką video.

9.55 - rondo biszkoptowe - Kilińskiego - Młodzieżowa.

Jak wcześniej - malowanie pasów mogłoby być trwalsze i farbą odblaskową, lampy sodowe mogłyby być uzupełnione dodatkową lampą po drugiej stronie przejścia. Może stać miasto na wymianę lampy sodowej na LED-ową choćby tylko przy przejściach?

11.40 - Obrońców Chojnic - Jana Pawła II - Filomatów (12.59).

Na Obrońców Chojnic pojawiły się tablice informacyjne o przejściach w żółtej obwódce przeniesione z Człuchowskiej. Nic więcej nie zauważyliśmy. Nie było dodatkowych świateł ostrzegawczych i lamp. W deszczu osoba w czarnym ubraniu, myśląca, że auto potrafi zatrzymać się po 5 metrach, może stracić życie. Rażąca różnica w jakości oświetlenia ulic i przejść dla pieszych na Jana Pawła II (na plus) i Filomatów z Ks.Pomorskich (na minus). Skrzyżowanie Filomatów - Ks.Pomorskich zdecydowanie słabo oświetlone. Drugie przejście za łukiem szczególnie słabo widoczne dla kierowców. Kolejne, w kierunku Kościerskiej, również.

13.40 - Kościerska - Ks.Pomorskich. Na tym przejściu przed kilku laty zginęło dwoje ludzi. Od tego czasu nic się nie zmieniło w tym miejscu. Bez dodatkowej lampy po drugiej stronie, lamp LEDowych i choćby takich światełek odblaskowych w jezdni, jak na Ks. Pomorskich przy progach, gdy pieszy w deszczu ubrany w ciemny płaszcz wejdzie odważnie na przejście, nieszczęście gotowe.

13.56 - Kościerska - Bałtycka.

14.08 - rzęsiście oświetlone Boisko Nowych Nadziei MODRAK.

Podsumowanie

Uważamy, że miasto, które stać na miliony zł na sztuczne oświetlenie stadionu przy Mickiewicza i Modraka, planujące kolejne miliony zł na podgrzewaną murawę, MUSI stać na poprawę bezpieczeństwa przejść dla pieszych. Nie patrząc na to, czy to jest droga miejska, powiatowa, czy wojewódzka.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.