×
Dzisiaj jest Czwartek, 18 Października 2018 roku.

Harcerze pomogą Polakom lepiej przeżyć święta?


Dodane: 2017-12-25

Już po raz 27. harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) docierają z Betlejemskim Światłem Pokoju (BŚP) do polskich urzędów, firm, szkół, szpitali, kościołów oraz domów. Celem akcji jest krzewienie idei braterstwa i pokoju. Promowanie chrześcijańskich wartości przez harcerzy nie tylko przypomina, że należy otwierać się na innych, lecz także pomaga lepiej przygotować się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

„Betlejemskie Światło Pokoju jest odpalane corocznie w Betlejem i przekazywane z kraju do kraju, z miasta do miasta. Idea jest taka, aby nieść pokój, nieść ideę braterstwa i przekazywać je z domu do domu […]. W tym roku hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa »W Tobie jest światło«. Staramy się je przekazywać. Zarówno dzielimy się światłem dosłownym, jak i głosimy hasło” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl hm. Aleksandra Klimczak, członkini Głównej Kwatery ZHP.

Inicjatywę od lat wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN). Wartości, którymi kierują się harcerze, są z punktu widzenia Ministerstwa bardzo ważne. „Akcja niesienia Betlejemskiego Światła Pokoju jest niezwykle cenna ze względu na to, że uczymy młodych ludzi współdziałania, dzielenia się dobrem, dzielenia się dobrym słowem. Jest to niejako symbol współpracy młodych ludzi ze sobą” – zauważa Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

BŚP trafia do różnych miejsc. Harcerze odwiedzają m.in. ważne instytucje i organizacje. Wśród nich są szkoły, szpitale, urzędy czy firmy. „19 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do PKO Banku Polskiego. Tradycja przyjmowania harcerzy, którzy przychodzą z tym darem, jest w naszym banku długa. Czekamy zawsze, kiedy harcerze się zgłoszą, i ustalamy termin, żeby przed świętami Bożego Narodzenia się z nimi spotkać i porozmawiać […]. Otrzymujemy od nich światełko, natomiast przekazujemy im prezenty” – informuje Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.