×
Dzisiaj jest Czwartek, 17 Stycznia 2019 roku.

Do Piły pojedziemy przez Człuchów, a do Bydgoszczy przez Czersk


Dodane: 2018-03-03

Rozpoczęły się konsultacje nad studium wykonalności modernizacji linii kolejowych w naszym regionie, które są realizowane przez firmę wyłonioną w przetargu ogłoszonym przez PKP PLK Sp. z o.o. Pierwsze z nich odbyło się w sali obrad chojnickiego ratusza w czwartek 1 marca.

Oprócz przedstawicieli zleceniobiorcy w spotkaniu wzięli udział m.in. Jerzy Majder z PLK, burmistrzowie Chojnic - Arseniusz Finster, Człuchowa - Ryszard Szybajło i Debrzna - Piotr Zabrocki. Zaproszono także posłów Aleksandra Mrówczyńskiego (obecna była jego przedstawicielka) oraz Stanisława Lamczyka.

Z przedstawionych założeń (0.00 - 27.50) wynika, że PKP jest zainteresowana modernizacją wraz z elektryfikacją linii Tczew - Chojnice, Chojnice - Tuchola - Wierzchucin, Kościerzyna - Wierzchucin - Bydgoszcz oraz linii wokół Czerska. Docelowo wybudowana przed II wojną światową magistrala węglowa Bydgoszcz - Kościerzyna - Gdynia miałaby odciążyć linię Gdańsk - Bydgoszcz. Jest bardzo prawdopodobne, że niektóre pociągi dalekobieżne z Trójmiasta przez Bydgoszcz na południe kraju zostałyby skierowane na linię Gdynia - Kościerzyna - Czersk - Wierzchucin - Bydgoszcz. Wówczas Czersk stałby się ważnym węzłem przesiadkowym w powiecie chojnickim. Kolej jest także zainteresowana realizacją kilkukilometrowej łącznicy Wierzchowo Człuchowskie - Człuchów (na miniaturce video), by lepiej skomunikować stolicę sąsiedniego powiatu z Trójmiastem i Piłą. Wówczas z Chojnic do Piły jeździlibyśmy przez Człuchów, a odcinek Chojnice - Wierzchowo wykorzystywany byłby jedynie dla pociągów towarowych. Podobna łącznica funkcjonowała w latach 1926 - 1939, którą wybudowali Niemcy, by ominąć polskie Chojnice na trasie z Piły do Człuchowa. W dyskusji (relacja obejmuje fragmenty z wypowiedziami burmistrzów Człuchowa i Czarnego oraz odpowiedzi dla nich; od 27.50 min.) najbardziej emocjonalnie wypowiedział się włodarz Czarnego, który jest rozżalony brakiem ujęcia w planach modernizacji odcinka Człuchów - Szczecinek. Sugerował, że może Czarnemu byłoby lepiej w ... nowym województwie środkowo - pomorskim.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.