Dzisiaj jest , 22 Lipca 2018 roku.

Antoni Szlanga oburącz za programem doświetlenia przejść dla pieszych


Dodane: 2018-03-21

Podczas wczorajszego (20.03) wspólnego posiedzenia komisji Komunalnej, Rewizyjnej oraz Ochrony Środowiska jednogłośnie ich członkowie poparli projekt programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Antoni Szlanga, przewodniczący Rady Miejskiej, podniósł podczas głosowania (20.56 min.) nawet obydwie ręce.

Na poprzedniej sesji RM Chojnice radni przyjęli nowelizację budżetu, dzięki której w 2018 jest na realizację wspomnianego programu 300 tys. złotych. Część tej kwoty (22 tys. zł) jest udziałem miasta w wysokości 50% w porozumieniu z ENEA, która zmodernizuje oświetlenie przejść na ul. Kościerskiej i Młodzieżowej. Pozostałe pozycje wybrali radni i ratuszowi urzędnicy podczas poniedziałkowego wieczornego rekonesansu po ulicach Chojnic. Poinformował o tym (1.00 - 11.15) dyrektor Wydziału Komunalnego Jarosław Rekowski. W dyskusji radni m.in. Bogdan Kuffel (od 6.20) zgłosił potrzebę lepszego oświetlenia przejścia przez ul. Sobierajczyka na skrzyżowaniu z Al.Brzozową. Natomiast Marek Bona (od 11.15) podszedł do analizy sytuacji na przejściach dla pieszych w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, jak profesjonalista. Z luksomierzem w ręku 13 marca pomiędzy 20.00, a 20.30, sprawdził odcinek ul. Młodzieżowej od skrzyżowania z Kilińskiego i Wagnera, aż do skrzyżowania przy Blaszaku. Normę 40 luksów spełniało tylko przejście przy blaszaku w stronę Kauflandu. W pozostałych miejscach było średnio 20 luksów. Postulował, by takim przyrządem skontrolować wszystkie przejścia dla pieszych w Chojnicach. Antoni Szlanga (od 17.00) wyjaśniał, że do programu poprawy bezpieczeństwa w I kolejności wybrano lokalizacje o największym natężeniu ruchu pieszych. Po przyjęciu wniosku o akceptacji programu (21.00) rozwinęła się dyskusja na temat niedostatecznego oświetlenia przyszpitalnych parkingów i uliczek. Także jednogłośnie radni podjęli wniosek, by burmistrz wystąpił do starosty z interwencją w tej sprawie. 

Tzw. rozwiązania inteligentne, czyli uruchamianie doświetlenia danego przejścia, gdy znajdzie się na nim przechodzień, mają pojawić się: na ulicy Ceynowy przy Bałtyckiej oraz przy przedszkolu Promyczek; na ul. Obrońców Chojnic  na przejściu, gdzie jest światło pulsacyjne oraz za skrzyżowaniem z ulicą Jana Pawła II od strony Kościerskiej; na ul. Jana Pawła II pomiędzy ul. Obrońców Chojnic, a galerią Proxima; na ul. Wyszyńskiego przy przedszkolu; na ul. Sępoleńskiej przy skrzyżowaniu z ul. Ducha Św. oraz na Alei Brzozowej przy skrzyżowaniu z ul. Okrzei.

Większą moc zwykłego oświetlenia uzyskaj przejścia: przy skrzyżowaniu ul. Filomatów i Książąt Pomorskich; na ul. Książąt Pomorskich - przejście do ogrodów działkowych oraz dwa przy skrzyżowaniu z ul. Karsińską; na ul. Jana Pawła II przy szkole specjalnej; na ul. Gdańskiej przy przejściu do Osiedla Budowlanych; na ul. Świętopełka przy skrzyżowaniu z ul. Mestwina oraz dwa na ul. Batorego - przy Hetmanie i przy Placu Jagiellońskim.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.