×
Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwietnia 2019 roku.

W SP7 dyskutowano o projekcie zachodniego obejścia i ulicy Zamieście


Dodane: 2018-04-18

Trwa seria zebrań sprawozdawczych samorządów osiedlowych. Wczoraj 17 mieszkańców Osiedla nr 2 "Bytowskie" wzięło udział w zebraniu w stołówce Szkoły Podstawowej nr 7.

Poprowadził je przewodniczący Zarządu Marek Szmaglinski. Urząd Miejski, oprócz burmistrza Arseniusza Finstera, reprezentowany był przez dyrektora Jarosława Rekowskiego oraz komendanta Arkadiusza Meggera. Zestaw radnych praktycznie ten sam, co na wcześniejszych zebraniach - radni powiatowi Mirosława Dalecka oraz Leszek Pepliński, radni miejscy - Marzenna Osowicka oraz Mariusz Brunka.

W swym sprawozdaniu z działalności w 2017 (2.30 - 10.40) Marek Szmaglinski zawarł garść uszczypliwości pod adresem burmistrza. Współczuł mieszkańcom kilku ulic na osiedlu, gdzie jeszcze chodzą w błocie; narzekał na wysoki koszt realizacji placu zabaw z budżetu obywatelskiego, przez co w 2018 mają do spłacenia debet 76 tys. zł i nie mogą nic w nim wykonywać żadnych inwestycji; wg. niego rodzina pogorzelców z os. Asnyka wyprowadziła się z Chojnic przez brak propozycji mieszkania komunalnego ze strony UM. W planie zadań na 2018 (od 10.40) były podane tylko imprezy rekreacyjne (m.in. wspólny bieg z okazji zakończenia inwestycji drogowych) oraz festyn osiedlowy.

Burmistrz Arseniusz Finster (12.45 - 39.00) swe wystąpienie rozpoczął od polemiki z niektórymi tezami Marka Szmaglinskiego. zapewnił, że UM dołożył wszelkich starań w zorganizowaniu pomocy poszkodowanej w pożarze rodzinie, a przedstawioną im propozycję mieszkania komunalnego nie przyjęli. Wyjaśnił także sprawę kosztu budowy placu zabaw. Zreferował następnie stan realizacji inwestycji drogowych na osiedlu. Przypomniał także o odbytych do tej pory konsultacjach społecznych ws. projektu zachodniego obejścia. Pokrótce omówił ponadto przebieg miejskich inwestycji, w tym zawirowań dotyczących przebudowy ChCK.

W dyskusji (od 39.00) pierwsze pytanie dotyczyło terminu uruchomienia prac na dworcu kolejowym. Następne głownie związane były z planowanymi kolejnymi robotami drogowymi (m.in. Paderewskiego), słabym oświetleniem ulicznym (m.in. Reja i Prusa).  Jak co roku na zebraniu Osiedla nr 2 nie zabrakło wątku fatalnego stanu płyt i szczelin pomiędzy nimi na ul. Zamieście. Mieszkańcy odcinka miejskiego tej ulicy poprosili burmistrza, by porozmawiał z wójtem ws. konserwacji i ewentualnej modernizacji odcinka tej ulicy leżącego w Gminie Wiejskiej Chojnice. Burmistrz w odpowiedzi stwierdził, ze najprawdopodobniej wystąpi do władz gminy o przekazanie miastu gminnego odcinka, by ul. Zamieście miała jednego właściciela.

Najwięcej jednak czasu (od 1.04.05 do końca) zajął problem przebiegu zachodniego obejścia miasta. Dopytywano się o termin odbycia konsultacji społecznych ws. uwag do raportu oddziaływania obejścia na środowisko (PDF na stronie UM Chojnice); ws. rozbieżności dotyczącej prędkości maksymalnej na nowym przebiegu drogi 212;  martwiono się, że nie będzie miejsca na montaż w przyszłości ekranów dźwiękochłonnych; proszono burmistrza, by wraz z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim spróbował znaleźć poparcie we władzach państwa na sfinansowanie innego przebiegu obejścia w większej odległości od zabudowań, a u Wójta na pozyskanie terenów na ten cel. Arseniusz Finster zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał z parlamentarzystą z Chojnic. Przy okazji zauważył, że dobrze byłoby dodać sprawę budowy drugiego pasa obwodnicy i węzła na niej w Nieżychowicach.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.