Dzisiaj jest Poniedziałek, 24 Września 2018 roku.

Projekt `Dziedzictwo pomorskich Żydów` realizuje Klub Tygodnika Powszechnego


Dodane: 2018-04-19

Wczoraj (18.04) w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się pierwsza konferencja prasowa członków powołanego w 11/2017 Klubu Tygodnika Powszechnego - Marii Eichler, Leszka Redzimskiego i Marcina Wozikowskiego.

Przedstawili, co do tej pory zorganizowali; przedstawili swe plany na przyszłość. Od dziś (19.04), przy wsparciu trzech samorządów - Chojnic, Czerska i Debrzna, w 75 rocznicę wybuchu powstania w gettcie warszawskim, rozpoczęli realizację projektu "Dziedzictwo Pomorskich Żydów". Tego dnia w II LO w Chojnicach odbyło się spotkanie z prof. Tomaszem Kawskim,  członkiem Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.  Oprócz II LO w realizację projektu będzie zaangażowane LO w Czersku oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Debrznie. Podopieczni tej placówki zamierzają zająć się odnowieniem miejscowym cmentarzem żydowskim. Kolejne spotkania planowane są z przedstawicielką Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu z Gdańska oraz z historykiem Mikołajem Grynbergiem, autorem publikacji pt. "Księga Wyjścia", która opowiada o emigracji z roku 1968. Leszek Redzimski, którego dziadek podczas II wojny był w obozie w Sztutowie (Stutthof), przybliżył podczas konferencji pomysł organizacji wyjazdów do obozów koncentracyjnych młodzieży ze szkół uczestniczących w projekcie. Działacze Klubu zapewniają, że wpadli na ten pomysł szybciej od Wójta Gminy Chojnice Zbigniewa Szczepańskiego. Uważają, że powinna na takie wycieczki udawać się młodzież ze szkół średnich, która wcześniej uczestniczyła w specjalnych lekcjach historii o tych niemieckich obozach zagłady i koncentracyjnych. Takie swoiste warsztaty edukacyjne przeprowadzą w czerwcu nauczyciele z Gdańska. Działacze Klubu liczą, że i inni włodarze podchwycą pomysł Wójta Zbigniewa Szczepańskiego. Kolejnym projektem, który ma być realizowany od 09/2018, dotyczy dawnego cmentarza ewangelickiego (dziś Wzgórze Ewangelickie), którego likwidacja rozpoczęła się przed 70 laty.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.