×
Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwietnia 2019 roku.

Dyskusja o zachodnim obejściu zdominowała zebranie na Os.Kolejarz


Dodane: 2018-04-21

W czwartek 19.04 odbyło się zebranie sprawozdawcze Samorządu Mieszkańców Osiedla Kolejarz - Prochowa. Poprowadził je przewodniczący Zarządu Kazimierz Drewek.

W sali przedszkola przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ratusz był reprezentowany przez burmistrza Arseniusza Finstera, dyrektora Jarosława Rekowskiego, komendanta Straży Miejskiej Arkadiusza Meggera oraz niedawno zatrudnionego w Wydziale Budowlano - Inwestycyjnym Ireneusza Kłodzińskiego, który miał za zadanie (od 28.00) przedstawić mieszkańcom stan przygotowań do budowy kanalizacji deszczowej. Był także obecny przedstawiciel firmy, która w maju rozpocznie prace na Osiedlu Kolejarz. Będzie to na ulicy Mieszka I. Mają zakończyć się we wrześniu 2019.

Kazimierz Drewek bardzo szczegółowo przedstawił sprawy, którymi zajmował się Zarząd (od 2.20) w minionym roku. Wspomniał i o zmianach nazw ulic (ul.14 Lutego wciąż pojawiała się w dyskusji z burmistrzem); o budowie placu zabaw przy ul. Sybiraków, który kosztował 7200 zł więcej, niż planował Samorząd;  o potrzebie lepszego oznakowania przejścia przez ul. Sępoleńską przy kościele; o zabiegach ws. wyremontowania ul. Sępoleńskiej od ronda do granicy miasta; o akcji roznoszenia na osiedlach ulotek antysmogowych. W dyskusji (od 7.30) nad sprawozdaniem mieszkańcy podnosili głównie problem tych właśnie ulotek, które nie trafiły do wszystkich. Był także głos, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie szkoleń, jak spalać węgiel czy drewno w piecach CO. Wrócił także postulat, by wybudowano plac zabaw przy Orliku w centrum osiedla Kolejarz.

Burmistrz (od 14.40) w swym wystąpieniu, oprócz omówienia stanu realizacji największych miejskich inwestycji, skupił się na tematach bliższych mieszkańcom, czyli budowie kanalizacji deszczowej oraz pracach nad projektem zachodniego obejścia miasta.

Oczywiście w dyskusji z włodarzem miasta (od 32.00) powyższe problemy nie raz wracały. Jednak pierwszy wypłynął problem budowy ulic i ich uzbrojenia w nowej części osiedla Kolejarz, czyli ulic pomiędzy ul. Człuchowską, a starszą częścią osiedla. Powiatowa radna Krystyna Kijek (od 38.20), mieszkanka ul. Makowskiego, czuła się zawiedziona, że ta arteria wciąż czeka na nawierzchnię i odwodnienie, gdy sąsiednie ulice doczekały się już tego "luksusu". Największy szum wywołał jednak temat tzw. eko-urn (od 42.10, z video z tego miejsca), które znany chojnicki przedsiębiorca pogrzebowy oferuje podobno w swej nieruchomości przy skrzyżowaniu ulic Człuchowska - Gryfa Pomorskiego pod nazwą "Święte Drzewo". Z rozmowy telefonicznej sąsiadki tego terenu ze wspomnianym przedsiębiorcą wynika, że w tejże eko-urnie byłaby sadzonka drzewa oraz ... prochy zmarłej osoby. Sprawa będzie wyjaśniana w najbliższych dniach przez burmistrza. 

Jednak najwięcej emocji i czasu (od 45.00) zajęły sprawy drogowe. Pytano Arseniusza Finstera o szanse na budowę węzła na obwodnicy w Nieżychowicach; proszono o remont ulicy Sępoleńskiej (b. 14 Lutego), gdyż przez stan nawierzchni jest w domach przy tej ulicy b.uciążliwy hałas. Nie mogło zabraknąć sprawy budowy na obrzeżach osiedla Kolejarz fragmentu zachodniego obejścia miasta, który najprawdopodobniej najmocniej komentował Michał Gruchała (od 49.00; na miniaturce video pokazuje burmistrzowi jej przebieg). Tak jak na zebraniu Osiedla Bytowskie, też domagano się odsunięcia jej trasy od granicy Osiedla Kolejarz. Pod koniec dwugodzinnego zebrania (od 1.29.00) pojawiła się sprawa zanieczyszczania powietrza na osiedlu podczas sezonu grzewczego. Popierano pomysł zakupu specjalistycznego drona, który pomógłby namierzyć tych, którzy palą śmieciami i odpadami plastykowymi.

Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu i na YouTube.pl chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Chojnice TV wyrażonej na piśmie pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.