×
Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwietnia 2019 roku.

SMO Śródmieście chce kupić scenę i wynająć lodowisko


Dodane: 2018-04-26

Uczestnicy wczorajszego (25.04) zebrania mieszkańców Śródmieścia zatwierdzili plan inwestycyjny na 2018 rok. Zarząd Samorządu, którym kieruje Mariusz Brunka, przygotował propozycje, zgodnie z którymi odkładana od kilku lat kwota z budżetu obywatelskiego zostanie wydana na wynajem sezonowego sztucznego lodowiska oraz zakup sceny z zadaszeniem. 

Jest to 261 tys. zł. Scena ma być wykorzystywana także przez ratusz, który do tej pory na mniejsze imprezy wynajmował ją od GOK Chojnice. Natomiast lodowisko ma w końcu być uruchomione w grudniu 2018, a w kosztach najmu i utrzymania będzie partycypował Urząd Miejski.

Zebranie formalnie zostało otworzone przewodniczącego Mariusza Brunkę po prawie 22 minutach rundy pytań do komendanta Arkadiusza Meggera (0.00 - 21.40) i jego odpowiedzi. Pierwszy sygnał pochodził od mieszkańca ul. Okrężnej, którego bulwersuje bardzo długi, dochodzący do 40 minut, czas pracy na jałowym biegu parkujących na pl. Emsdetten autobusów. Ponadto interesowano się monitoringiem jakości powietrza;  opieszałością reakcji SM na zgłoszenia mieszkańców. Najwięcej, co jest już tradycją na zebraniach na tym osiedlu, skarg było na funkcjonowanie dzikiego parkingu przy garażach na terenie pomiędzy Urzędem Skarbowym, a Aresztem Śledczym. Komendant przy okazji zaapelował (od 13.30) do mieszkańców, by zgłaszali się do II etapu montażu czujek wykrywających czad. 

Głos zabrał (od 26.00) także burmistrz Chojnic Arseniusz Finster. Po zreferowaniu stanu zaawansowania prac przy inwestycjach i przebiegu przetargów, poinformował o planach imprez na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę (od 37.00). Jesienią jest planowany koncert zespołu Mazowsze w hali Centrum Park. Bilety za ok. 35 zł pokrywałyby tylko część kosztu występu. Natomiast występ filharmoników z niemieckiej Kolonii byłby bez biletów, gdyż ich wynagrodzeniem byłby darmowy pobyt z wyżywieniem oraz program wycieczek po okolicach. 

W pytaniach do burmistrza (od 38.40) pojawił się także wątek prac nad uzbrojeniem Osiedla Metalowiec, o dofinansowanie wymiany pieców na węgiel na ekologiczne czy o plan instalacji podgrzewania murawy boiska na stadionie miejskim przy ul. Mickiewicza. Najgorętszą jednak dyskusję wywołało porównanie wkładu miasta (od 44.30) w akcję wymiany pieców z wielkością nakładów miasta w stadion, na którym gra I-ligowa Chojniczanka, oraz na stypendia dla jej zawodników. Mieszkaniec postulował, by wprowadzić w tym klubie obowiązkowy limit zawodników pochodzących z Chojnic  na poziomie 30%.

W sprawozdaniu z działalności Zarządu (od 59.30) Mariusz Brunka przedstawił wykaz imprez, które były dofinansowane z budżetu "sołectwa" śródmiejskiego, jak Piknik Obywatelski, Mikołajki w SP1 i dla seniorów. W superlatywach wypowiadał się o Klubie Seniora "Wrzos", którego członkowie spotykają się regularnie co tydzień. Natomiast w planie działań na 2018 (od 1.06.00) kolejny raz zostało umieszczone zadanie pt. sezonowe sztuczne lodowisko. Ostatecznie będzie wynajmowane, a nie kupowane; koszty biorą na siebie Samorząd oraz budżet miasta, bez współfinansowania od wszystkich pozostałych samorządów. Poza tym jednak nie Stary Rynek, a plac Emsdetten. Poza tym ponownie Samorząd będzie pomagał PChS-owi w organizacji Pikniku Obywatelskiego w Fosie (3.06.2018); 10.11 przeprowadzi okolicznościową imprezę z okazji 100-lecia niepodległości kraju; zamierza rozbudować stronę www Osiedla Śródmieście. Mariusz Brunka nie potrafił jednak podać (na prośbę Chojnice TV) jej adresu. Jeden z punktów programu, zresztą niezrealizowanego w 2017, to doprowadzenie do powołania zespołu konsultacyjnego z udziałem samorządowców, władz miasta oraz zarządców nieruchomości przy ul. Młyńskiej 26 (dziki parking przy US) oraz na zapleczu kamienic i bloków przy ul. 31 Stycznia (w pobliżu Starostwa). Jedna z uchwał (od 1.34.00) przyjęta na zebraniu dotyczyła właśnie tego pomysłu. Sprawa jest nagląca, bo właściciele garaży przy US mają problem z wyjazdem; a mieszkańcy domów przy ul. 31 Stycznia boją się, że karetka lub straż pożarna nie będzie mogła wjechać na osiedle. 


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.