Dzisiaj jest Środa, 19 Września 2018 roku.

Jan Zieliński u `Albina` o XVII-wiecznych monetach w kieszeniach chojniczan


Dodane: 2018-06-15

Wczoraj (14.06) w siedzibie Kolekcji Albina Makowskiego przy ul. Drzymały odbyło się kolejne spotkanie przy kawie i ciasteczkach, na którym chojniccy kolekcjonerzy i pasjonaci dzielili się opowieściami o swoich zbiorach i wydawnictwach.

W I części Jan Zieliński, były wiceburmistrz Chojnic, zaprezentował część swojej kolekcji numizmatycznej, która obejmuje monety wydawane przez polskich królów w XVII wieku. Były to srebrne monety od 1 grosza do pierwszej w historii złotówki. Mimo sejmowej ustawy, że jest ona warta 30 groszy, ludność liczyła ją, jako dwudziestogroszówkę. Podał także informacje, jakie w tym wieku osiągali zarobki chojniccy mieszczanie i okoliczni pracownicy rolni; ile musieli wydać na kurę czy parę butów.

Kolejne spotkanie w II czwartek września 2018 roku.

W II części relacji znajdzie się wypowiedź Jacka Klajny na temat pocztówek i fotografii Chojnic z czasów pruskich do 1920, które znajdą się w albumie fotograficznym wydawanym na 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.