Dzisiaj jest Czwartek, 16 Sierpnia 2018 roku.

Uważaj na wakacjach na złodziei tożsamości


Dodane: 2018-08-07

Wakacje to czas, w którym do utraty ważnych dokumentów (takich jak np. dowód osobisty) dochodzi najczęściej. Wiele osób nie wie, co robić w przypadku ich zgubienia lub kradzieży.

Najważniejsze to nie panikować i jak najszybciej poinformować bank, który zastrzeże utracony dokument, tak by nikt niepowołany nie mógł się nim posługiwać.

Konsekwencje utraty dokumentów osobistych bywają bardzo przykre. „Złodzieje i oszuści, którzy posługują się skradzionym dokumentem tożsamości, mogą np. zakładać fikcyjne firmy, zaciągać kredyty i pożyczki w bankach albo zameldować się w hotelu i za niego nie zapłacić” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy w Credit Agricole.

Dlatego tak ważne jest, aby dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy kartę płatniczą zastrzec natychmiast po utracie. Można to zrobić m.in. w banku. Wystarczy zgłosić się do placówki i wypełnić prosty formularz. Informacja o zastrzeżeniu dokumentów trafia do centralnej bazy danych i jest dostępna dla wszystkich banków oraz innych instytucji, które mogą z nich korzystać.

Po zastrzeżeniu dokumentu powinniśmy pójść do urzędu, który go wydał, aby wyrobić nowy. Jeśli do utraty doszło za granicą, musimy udać się do polskiej placówki konsularnej, gdzie otrzymamy dokument tymczasowy. Pamiętajmy też, że jeżeli nasze dokumenty zostały skradzione, należy powiadomić o tym policję.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.