×
Dzisiaj jest Poniedziałek, 17 Czerwca 2019 roku.

Chojniczanie odwiedzili zaprzyjaźnione Bayeux w Normandii


Dodane: 2018-09-28

Członkowie Chojnickiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego i nie tylko, odwiedzili we wrześniu zaprzyjaźnione z Chojnicami od lat 80. ubiegłego wieku francuskie miasto w Normandii Bayeux. Otrzymaliśmy od Marii Wróblewskiej relację tekstową; od Ewy Kiedrowicz zdjęcia, które są w pokazie slajdów.

"Wycieczka rozpoczęła się od wylądowania na lotnisku pod Paryżem. Pierwszym jej etapem była Normandia. W Bayeux 13 września mieliśmy spotkanie w ratuszu z Christine Delecroix - wicemer miasta oraz członkami i sympatykami Towarzystwa Francusko - Polskiego w Bayeux. Wystąpienia gospodarzy i gości obfitowały w zapewnienia o współpracy i wymianie młodzieży w nawiązaniu do zawartego porozumienia w maju b.r. przez przedstawicieli władz obu miast. Nie bez znaczenia jest fakt, że w chojnickich ogólniakach nauczany jest język francuski dla chętnych uczniów. Zwiedzanie pięknego miasta i Muzeum Tapestry odbywało się pod opieką Marii Therese - przewodniczącej Towarzystwa Francusko-Polskiego w Bayeux.

Tour de France wiódł następnie przez Mont Saint Michele, plaże Omaha pod Asnelles - miejsce desantu aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Potem był Wersal i Paryż z najważniejszymi miejscami i nocną atrakcją w Moulin Rouge opisaną najkrócej....szampan, kankan i taxi! Nad Loarą zobaczyliśmy najpiękniejsze zamki- Chambord i Blois. Potem kolorowa Alzacja z górską wyprawą w Wogezy, wejściem na szczyt Grand Ballon i podziwianiem panoramy pasm górskich Alp i Szwarcwaldu. Degustacja win w winiarni założonej w 1517 roku przez Alzatczyków i prowadzonej do dzisiaj rodzinnie. Zakupy też były. Wyprawa na szlak winny od Miluzy przez Equeisheim, Colmar, Riquewihr, Kayserberg mogła jeszcze trwać, ale kończył się dzień. Droga powrotna wiodła przez Baden-Baden i Lipsk, do których też zajrzeliśmy na spacer i zwiedzanie z przewodnikiem. Wyprawa, którą sami zaplanowaliśmy jej trasę, trwała 12 dni i zakończyła się szczęśliwie 23 września."


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.