Wójt Konarzyn zagrał w filmie o historii Gryfa Pomorskiego

Dodane: 2018-11-27

"W ramach realizacji zadania publicznego dofinansowanego ze środków Ministra Obrony Narodowej oraz środków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Konarzyńskiej KONAR, przy udziale wielu wolontariuszy, powstał film pt. „Jakusz”.

Opowiada on historię Gryfa Pomorskiego oddział Konarzyny i Swornegacie. Jego premiera odbyła się 11 listopada 2018 r. w sali GOK Konarzyny. Wystąpili w nim członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Konarzyn oraz osoby sympatyzujące z gminą Konarzyny. Film poświęcony jest wszystkim pomordowanym partyzantom ukrywającym się w lasach w Swornegaciach, Wączosie, Płęśnie i Konarzynach. Także Zosi Kozłowskiej, która jako 15-letnia dziewczyna działała w strukturach Gryfa. Po zdekonspirowaniu trafiła do obozu KL Stutthof, którego nie przeżyła. Przede wszystkim poświęcamy go Władysławowi Jakusz Gostomskiemu, który aby nie wydać kolegów, popełnił samobójstwo." - informacje ze strony UG Konarzyny i z opisu zwiastuna filmu Jakusz na profilu na YT Marcina Wróblewskiego.

Wójt Konarzyn Jacek Warsiński zagrał w filmie rolę ojca chłopca o imieniu Romek; Władysława Jakusza Gostomskiego odtworzył Krzysztof Tyborski. On także napisał scenariusz i był reżyserem filmu. Scenografię wykonał GOK Konarzyny. Muzykę napisała Marta Gliniecka z Teatru STOP z Koszalina. Mirosław Gliniecki z tegoż teatru był odpowiedzialny za przygotowanie artystyczne. Odtworzył ponadto rolę Michała. Zdjęcia są autorstwa Marcina i Eweliny Wróblewskich.

Tagi: