×
Dzisiaj jest Wtorek, 18 Czerwca 2019 roku.

Pomorski Sejmik może zmieni uchwałę z 28.01.2019 ws. ZZO Nowy Dwór


Dodane: 2019-04-09

Wkrótce ma być zmieniona uchwała Sejmiku Pomorskiego ws. lokalizacji dla zatrzymanych transportów z odpadami. Jedną z nich jest ZZO w Nowym Dworze w naszym powiecie. W jego miejsce ma być podobny zakład w innym powiecie.

Zapytaliśmy o to podczas dzisiejszej (9.04) konferencji prasowej Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego, gdyż interesowały nas losy pism ze Starostwa i ZZO Nowy Dwór w tej sprawie, o których mowa w odpowiedzi na interpelację z 6.02.2019 radnego Wojciecha Rolbieckiego. Dociekał on m.in., czy Marszałek Mieczysław Struk konsultował z samorządami powiatu i gminy Chojnice plany w zakresie magazynowania odpadów w zatrzymanych transportach drogowych; jeśli były konsultacje, to jakie były opinie. Starosta Marek Szczepański w odpowiedzi z 16.02.2019 zreferował korespondencję, którą od sierpnia 2018 Starostwo prowadziło z Urzędem Marszałkowskim, oraz odbyte spotkania. Nie miały podczas tych spotkań, ani w pismach, paść deklaracje przyjęcia tych transportów w naszym ZZO. Także przed sesją Sejmiku, po decyzji Zarządu Województwa, poszły kolejne pisma ze sprzeciwem. Mimo to Sejmik uchwałę przyjął.

Obejrzeliśmy zapis transmisji obrad z tej sesji Sejmiku. W pierwszej części obrad był obecny radny Leszek Bonna. Zabrał głos przy okazji dyskusji nad informacją Marszałka Mieczysława Struka ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, ale nie był obecny w części z projektami uchwał. Projekt uchwały ws. wskazania lokalizacji dwóch miejsc na postój zatrzymanych transportów z odpadami przedstawił wicemarszałek Józef Sarnowski. Zaznaczył, że był on konsultowany m.in. z Komisją Ochrony Środowiska. W dyskusji następnie dodał, że wybrane zakłady (ZZO Nowy Dwór i w powiecie tczewskim) "Na początek wyraziły zgodę. Nie wiemy, jak będzie dalej". Radna Aleksandra Jankowska chciała dowiedzieć się, czy te miejsca były konsultowane z samorządami, oraz czy odbyły się konsultacje społeczne. Marszałek odpowiedział, że "Wysłaliśmy pisma do tych zakładów, które wyraziły wstępną zgodę na składowanie tam tych odpadów". W sukurs jemu poszedł dyrektor departamentu ochrony środowiska: "Projekt uchwały podlega opiniowaniu przez odpowiednich starostów. Było spotkanie z przedstawicielami starostw i regionalnych instalacji przetwarzania odpadów. Wpłynęły wnioski z tych wspomnianych dwóch zakładów, które wyraziły zgodę, by takie miejsce było. Dokonaliśmy ich oględzin i oceniliśmy, że spełniają nasze wymagania po niewielkich nakładach. Opinie gmin są. Konsultacjom społecznym podlegał ten projekt, jak każdy plan gospodarki odpadami. Był wyłożony do konsultacji społecznych. Takich uwag, poza zainteresowanymi zakładami, nie mieliśmy."

Całość fragmentu obrad dotycząca sprawy ZZO Nowy Dwór jest umieszczona w naszym artykule. Od 6.46 nasze pytanie i odpowiedź Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.