×
Dzisiaj jest Środa, 29 Stycznia 2020 roku.

Burmistrz i Starosta razem w ratuszu o drzewach przy ul. Towarowej


Dodane: 2019-06-12

Jednak nie na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej we wtorek 11.06 o g.11, a godzinę wcześniej na Komisji Ochrony Środowiska, omawiany był temat planowanej wycinki kilkudziesięciu drzew przy ul. Towarowej pod budowę ścieżki rowerowej.

Lokalne media zostały powiadomione o tej zmianie przez UM ponad 40 minut przed godziną 10.00. Posiedzenie Komisji poprowadził jej przewodniczący Bogdan Marcinowski. Poinformował on radnych o zmianie porządku obrad, by najpierw odbył się punkt "sprawy bieżące". Podczas niego odbyła się debata na temat głośnego projektu budowy budowy 3-metrowej ścieżki rowerowej w miejscu ciągu ponad 30 drzew rosnących przy ulicy Towarowej od strony terenów kolejowych. Oprócz radnych z Komisji i spoza niej (Bartosz Bluma), wziął w niej udział m.in. Burmistrz Arseniusz Finster. Od 5.00 nagrania audio z posiedzenia przedstawia założenia aktualnego projektu i nowej koncepcji ("jest mniej bezpieczna od projektu, bo nie oddziela ruchu rowerowego od pieszego", "Wydział Programów Rozwojowych twierdzi, że w unijnym projekcie Węzła Integracyjnego nie mogą być ciągi pieszo-rowerowe, muszą być samodzielne ścieżki rowerowe"). W trakcie późniejszej dyskusji okazało się, że na innych ulicach miasta, gdzie trwa budowa sieci ścieżek rowerowych, a w zasadzie ciągów-pieszo-rowerowych w ramach tego samego projektu Węzła Integracyjnego, istniejące chodniki są poszerzane do wymaganych wymiarów. Projektant z firmy MARBRUK (od 8.00) przedstawił założenia nowej koncepcji. Zgodnie z nią jezdnia będzie miała 7 m szerokości, ciąg pieszo-rowerowy 3 m, powstanie nowy projekt odwodnienia, drzewa będą dalej w tej samej odległości od krawężnika drogi. Realizacja byłaby możliwa w 2020 roku. Natomiast Ogrodnik Miejski Waldemar Spichalski (od 18.15) zwrócił uwagę, że jest potrzebne dokonanie przez Zarządcę ulicy, czyli Powiat Chojnicki, kompleksowej pielęgnacji drzew przy ul. Towarowej. Kilka z nich i tak wkrótce ze względów bezpieczeństwa trzeba będzie wyciąć. Ponadto na czas budowy zachowane drzewa należałoby zabezpieczyć deskami.

Starosta Marek Szczepański (od 24.20) przyznał, że ul. Towarowa jest co prawdą ulicą powiatową, ale Starostwo przekazało nadzór nad pracami projektowymi władzom miasta. Zadeklarował, że w przyszłym roku Powiat zamierza złożyć wniosek w sprawie kompleksowej modernizacji całej ulicy Towarowej. Liczy na to, że w realizacji tej inwestycji drogowej Miasto wniesie znaczący udział finansowy.

Na zakończenie tej części posiedzenia członkowie Komisji jednogłośnie przegłosowali wniosek, by nastąpiło przeniesienie ścieżki rowerowej na drugą stronę ulicy.

Ścieżka video w artykule, to zdjęcia z profilu stowarzyszenia Chojnicki Alarm Dla Klimatu z dzisiejszego (12.06) happeningu w obronie drzew przy ul. Towarowej.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.