×
Dzisiaj jest Poniedziałek, 14 Października 2019 roku.

Zjazd Kaszubów był po raz drugi w Chojnicach


Dodane: 2019-07-07

W sobotę 6 lipca po raz drugi Chojnice były gospodarzami Światowego Zjazdu Kaszubów. Pierwszy raz był w 1999 roku, gdy zainaugurowano te imprezy. Upamiętnia to okolicznościowa płytka na Starym Rynku.

Tradycyjnie do miejsca Zjazdu gości z kaszub dowiózł specjalny pociąg "Transcassubia". Niestety, nie udało nam się nagrać momentu jego wjazdu na peron chojnickiego dworca i powitania pasażerów przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera. Byliśmy pewni, że podana przez UM Chojnice na stronie internetowej informacja o godzinie wjazdu 10.20 jest wiarygodna. Niestety, wjazd był o godzinie 9.58. Poniewczasie stwierdziliśmy, że ta właściwa pora jest podana na stronie UM Brusy. Pasażerowie pociągu w uroczystym korowodzie pomaszerowali z dworca do Bazyliki Mniejszej na Mszę Św. Kolejny etap odbył się w Parku 1000-lecia, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie XXI Zjazdu Kaszubów, występy zespołów kaszubskich i nie tylko. Wystąpił także szantowy zespół "Ciągle Na Fali", który jest na stałe "zakotwiczony" w charzykowskiej Tawernie "Buchta" (transmitowaliśmy na FB fragment jego występu, ponadto spacerowaliśmy po terenie Zjazdu oraz wśród stoisk Jarmarku Kaszubskiego).

W naszej relacji umieściliśmy fragmenty przemarszu z dworca do Fary, fragmenty wystąpienia prezesa ZK-P Edmunda Wittbrodta i całość powitania uczestników Zjazdu w Parku burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera, odśpiewanie Hymnu Narodowego i kaszubskiej wersji turniejowej piosenki o Chojnicach z 1986 roku, wręczenie Janinie Kosiedowskiej tytułu Zasłużony Obywatel Miasta Chojnice, fragmenty występu Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” Chojnice oraz migawki z terenu Jarmarku.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.