×
Dzisiaj jest Środa, 01 Kwietnia 2020 roku.

LGR Morenka wydało książkę o Gotach i porostach w Odrach


Dodane: 2019-09-18

Wczoraj (17.09) w Czytelni MBP odbyła się promocja książka „Kręgi Kamienne w Odrach. Goci i porosty”. Jej autorami są archeolog Tadeusz Grabarczyk oraz biolog Ludwik Lipnicki.

Ukazała się nakładem Stowarzyszenia Wdzydzko–Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”, której prezes Grażyna Wera - Malatyńska poprowadziła prezentację. Tadeusz Grabarczyk (3.00 do 13.00, od 32.45 do 35.50) przybliżył zebranym dane archeologiczne dotyczące historii Gotów i cmentarzyska w Odrach oraz wyników prowadzonych tam badań.

Natomiast Ludwik Lipnicki (13.00 - 32.45) przedstawił, jak doszło do powstania polodowcowych głazów w Odrach, które Goci potem wykorzystali. W interesujący sposób opowiedział dlaczego porosty przetrwały do naszych czasów. Martwił się, że porosty są niszczone przez turystów wchodzących na głazy.

Kolejnym mówcą była Zofia Breske (35.50 - 41.20), kustosz Rezerwatu Przyrody „Kręgi Kamienne” w Odrach. Jest ona autorką broszury o rezerwacie, wydanej także przez LGR „Mòrénka”. W jej powstaniu mieli udział ... wnukowie Zofii Breske. W promocji wzięła udział wiceburmistrz Czerska Bogumiła Ropińska (41.20), która wiązankami kwiatów podziękowała autorom, prezes LGR Morenka i kustosz w Kamiennych Kręgach za wkład w powstanie książki i broszury.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.