×
Dzisiaj jest Piątek, 21 Lutego 2020 roku.

`Zebrała się komisja śledcza na poziomie powiatu ws. inwestycji w Rytlu`


Dodane: 2019-10-03

Tytułowe słowa wypowiedział burmistrz Czerska Przemysław Biesek - Talewski podczas dyskusji wokół planów inwestycyjnych firmy Kronospan w rytelskim tartaku na wspólnym posiedzeniu komisji przy Radzie Powiatu Chojnickiego w dniu 23.09.2019.

W dniu 1.10.2019 otrzymaliśmy kopię zapisu audio z powyższej minisesji Rady Powiatu. Starania o ten zapis rozpoczęliśmy we wtorek 24.09.2019. 

W posiedzeniu, oprócz radnych, udział wzięli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Chojnicki Alarm dla Klimatu, firmy Kronospan z Piotrem Walczakiem, wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański oraz burmistrz Czerska Przemysław Biesek - Talewski. W naszej relacji wykorzystaliśmy zdjęcia Starostwa Powiatowego umieszczone na facebookowym profilu. Relacja obejmuje praktycznie całość dyskusji (poza emisją filmu), która miała miejsce po wystąpieniu Piotra Walczaka z Kronospanu. W opisie minutowym zaznaczyliśmy niektóre wypowiedzi.

0.00 - Bożena Stępień (radna i Alarm): "Obawiamy się, że zniszczycie nasz krajobraz".

10.00 - Małgorzata Konończuk (Alarm): "Nadleśnictwo Rytel w marcu 2019 zgodziło się oddać na działalność gospodarczą 4 ha, po czym w lipcu 2019 zmieniło swą decyzję i zwiększyło ilość hektarów do 20."

29.40 - Iwona Hackert (Alarm): "Wpuszczamy konia trojańskiego na nasz teren".

44.30 - Joanna Wituszyńska z Rytla: "Spalanie czystej biomasy wywołuje wiele chorób."

1.00.00 - ekolog z Alarmu komentuje decyzję burmistrza Czerska z 2018 roku ws. inwestycji w Rytlu firmy Kronospan: "Jest w niej napisane: Stwierdzam brak potrzeby oceny oddziaływania na środowisko"; w decyzji jest podane, że w odległości 150 od tartaku jest siedlisko bociana czarnego; cytowane jest w decyzji stanowisko RDOŚ o zakwalifikowaniu inwestycji jako przedsięwzięcia potencjalnie znacząco oddziaływującego na środowisko; to sprzeczność wewnątrz dokumentu."

1.10.40 - burmistrz Przemysław Biesek - Talewski: "Nie przypominam sobie, a byłem cztery kadencje powiatowym radnym, żadnej dyskusji na temat jakiejkolwiek firmy na terenie powiatu prowadzonej w duchu, jakim to się dziś odbywa. Jak powiedział przewodniczący Robert Skórczewski, momentami to miało charakter przesłuchania. Wydawało mi się, że zebrała się komisja śledcza na poziomie powiatu."

1.27.30 - podsumowanie dyskusji przez jej uczestników.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.