Na pikniku militarnym pokazano czołg Renault FT-17 oraz Wojsko Polskie z 1920

Dodane: 2020-02-02

Zapis transmisji części Pikniku militarnego, podczas którego zademonstrowano inscenizację wkroczenia oddziałów Wojska Polskiego do Chojnic w dniu 31.01.1920 r. Odbył się na Starym Rynku w sobotę 1.02.2020.

Wzięli w nim udział członkowie Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Huzar. Zgromadzonym chojniczanom pokazano ponadto repliki czołgu Renault FT-17 i niemieckiego samochodu pancernego Erhard EV4, miotacz min Minenwerfer. Można było ponadto skosztować wojskowej grochówki z kuchni polowej z czasów I Wojny Światowej.

Sponsorem transmisji była chojnicka firma Urbaniak Inwestycje, inwestor osiedla Nowe Pogodne. 

Rekonstrukcja powrotu Chojnic do Polski w 1920 r. z 31.01.2009. Pokazano jak grupa ludności niemieckiej i oddział niemieckiego Grenzschutzu opuściły miasto, a weszły do niego oddziały Wojska Polskiego. W odtworzeniu brały udział: Stowarzyszenie Miłośników Jazdy Konnej „Hubal" z Wierzchowa Człuchowskiego, poznańska grupa rekonstrukcyjna 3 Bastion Grohlmann, uczniowie I LO oraz harcerze. W postać ppłk. Stanisława Wrzalińskiego, który stał na czele wojsk polskich (58 Pułk Piechoty Wojsk Wielkopolskich), które wyzwoliły miasto, wcielił się Robert Wajlonis, Sekretarz Miasta. Spikerem był Mariusz Paluch, aktualnie Wicestarosta Chojnicki.

Tagi: