Marek Szczepański w dzienniku Rzeczpospolita o ewentualnej likwidacji powiatów

Dodane: 2020-07-08

We wczorajszym (7.07) wydaniu dziennika "Rzeczpospolita" ukazał się artykuł pt. "Czy rząd chce zlikwidować powiaty? PiS zaprzecza". Znalazła się w nim wypowiedź Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego. Publikujemy fragmenty artykułu.

"Temat pojawił się w przesłaniu kandydata KO Rafała Trzaskowskiego we wtorek rano, na finiszu kampanii prezydenckiej. Kandydat mówił, że rząd przyczynia się do tego, że powiatowe szpitale są stawiane w stan upadłości. – To już jest atak na Polskę powiatową, natomiast w tej chwili pojawiają się doniesienia, że to jest zaplanowane działanie i że rządzący chcą wydać prawdziwą wojnę samorządom, a jednym z kroków ma być likwidacja powiatów – powiedział prezydent Warszawy. Trzaskowski zapowiedział też, że zawetuje każdą próbę ograniczenia czy likwidacji powiatów.

(...) Nasi rozmówcy – samorządowcy – wskazują, że rzeczywiście pretekstem dla PiS mogą być w najbliższym czasie sprawy finansowe. – Obserwuję stały trend zadłużania się powiatowych szpitali. Kilka lat temu szpital specjalistyczny w Chojnicach wypracowywał zysk, ubiegły rok zamknęliśmy stratą blisko 2 mln złotych, którą powiat będzie musiał pokryć z własnego budżetu. PiS i lokalni politycy, np. w moim regionie, już teraz pokazują, że powiaty nie radzą sobie ze szpitalami – mówi nam Marek Szczepański, starosta chojnicki. – Przez to można łatwo wyobrazić sobie, że padnie zapowiedź ich likwidacji pod tym pretekstem. To samo dotyczy edukacji. A to przecież podstawy działania powiatów. (...)"

Zdjęcie pochodzi z wiecu wyborczego Rafała Trzaskowskiego na chojnickim Starym Rynku w dniu 30.06.2020.

Tagi: