Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię amatorów grzybów

Dodane: 2020-09-15

 

Rozpoczął się tegoroczny sezon na zbieranie grzybów. Policjanci apelują do amatorów leśnych zbiorów o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas leśnych wypraw. Odpowiednie przygotowanie się przed wejściem do kompleksu leśnego, jest niezwykle ważne, bo pamiętajmy że w lesie bardzo łatwo stracić orientację w terenie i się zgubić.

Grzybobranie dla wielu osób jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Długi spacer, świeże powietrze i znalezione grzyby zachęcają, aby wybrać się do lasu. Nie wszyscy jednak znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji.

Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię amatorów grzybów. Każdego roku policjanci na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. Zaginięcie osoby, to przede wszystkim tragedia dla najbliższej rodziny. To wyczekiwanie, niepokój i strach przed najgorszym. Pomimo wysiłku funkcjonariuszy zaangażowanych w poszukiwania zagubionych osób, takowe odnajdują się często nawet po kilku dniach.

Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przedstawiamy poniżej kilka podstawowych rad dla grzybiarzy:

- Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.

- Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.

- Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.

- Dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy i w którym kierunku będziemy zmierzać.

- Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się natychmiast zgłosić ten fakt Policji.

- Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.

- Zabierzmy ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim będziemy bardziej widoczni po zapadnięciu zmroku.

- Zapamiętajmy charakterystyczne na danym terenie punkty odniesienia, elementy, a także numery słupków granicznych, dzięki którym będziemy mogli szybciej odnaleźć drogę powrotną. W przypadku, gdy się zgubimy – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

- Często się nawołujmy, aby nie stracić kontaktu z resztą grzybiarzy.

- Osoby starsze, nie powinny w ogóle wybierać się same na grzybobranie.

Ponadto:

- Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna. Pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.

- Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (torebki, portfela, dokumentów, telefonu komórkowego, laptopa, sprzętu do nawigacji).

- Warto być przygotowanym na zmianę aury, dlatego ubierzmy się adekwatnie do warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

- Zaopatrzmy się w picie oraz jedzenie.

Przestrzeganie powyższych zasad, niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo podczas leśnych wypraw.

Tagi: