VI edycja Konkursu Kawiarenki Piosenki Polski tylko online

Dodane: 2020-11-13

Święto Odzyskania Niepodległości (11.11.2020) jak co roku uczciliśmy koncertem muzyki przedwojennej, jednak tym razem z powodu pandemii w wersji online.

Tradycyjnie pierwszoplanową rolę odegrała młodzież powiatu chojnickiego, która przygotowała wybrane przez siebie utwory z przedwojennej sceny kin i kabaretów. W trakcie przygotowania koncertu wykorzystano nagrania z eliminacji VI Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej oraz występu Stowarzyszenia „Dworek Polski” w Świetlicy Wiejskiej w Lichnowach oraz Centrum Edukacyjno – Wdrożeniowym w Chojnicach. 

Na początku uczciliśmy 100 rocznice Bitwy Warszawskiej. Mogliśmy wysłuchać wiersz „Cud nad Wisłą” w wykonaniu Aleksandry Otta oraz pieśni ułańskie w wykonaniu całego zespołu Dworek Polski. Publiczność zgromadzona przed małym i dużym ekranem mogła wtórować, dzięki dołączonym tekstom pieśni „Wojenko, wojenko” oraz „Ułani, ułani”.

Następnie udaliśmy się w sentymentalną podróż do czasów Fogga, Boda, czy Ordonki. Tematem przewodnim piosenek była miłość, a uczestnicy konkursu zadbali nie tylko o piękne wykonanie wokalne utworów, ale również o wyraz sceniczny, w tym strój i rekwizyty nawiązujące do epoki. Z pewnością występ każdego laureata był z dumą prezentowany rodzinom i znajomym. Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują w stronę rodziców i opiekunów, którzy wsparli uczestników konkursu w przygotowaniach pomimo panujących ograniczeń związanych z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego.

Na koniec zaprezentował się nam również zespół Klezmorim Trio, który na co dzień działa w krakowskim Kazimierzu. Zespół połączyła pasja do żydowskiej i bałkańskiej muzyki klezmerkiej. Wykonał przedwojenne sztetle. Mogliśmy usłyszeć najpopularniejsze utwory w języku Jidisz, jak również historie ich powstania. Zespół Dworek Polski wykonał natomiast tradycyjne żydowskie tańce do utworów Kazimierz oraz Nagila Hava.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Dworek Polski”, współorganizatorami Powiat Chojnicki i Miasto Chojnice, partnerem Chojnickie Centrum Kultury. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Powiatu Chojnickiego i Miasta Chojnice.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:

I MIEJSCE: Karolina Lewińska, Zofia Szuca

II MIEJSCE: Zuzanna Krysa, Hanna Werner

IIII MIEJSCE: Zofia Kosobucka, Oliwia Jażdżewska,

WYRÓŻNIENIE: Małgorzata Drzewicka, Hanna, Anna i Oskar Karasiewiczowie, Marta Małysz, Marta Czaplewska, Oliwia Boettcher.

Tekst - Anna Piekarska - Więcławek

Tagi: