Viktoria Szopińska w monodramie `Mit` wg prozy Leszka Kołakowskiego

Dodane: 2020-11-20

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia przedstawienia Chojnickiego Studia Rapsodycznego pn. "Mit" w wykonaniu Viktorii Szopińskiej.

Jak świat światem przychodzi taki moment, kiedy obywatele biorą sprawy we własne ręce i postanawiają zrewidować pokręcone prawo. U podstaw buntu leży człowiek i jego wrażliwość. Właśnie o tym w metaforycznej formie baśni lub mitu opowiada spektakl Chojnickiego Studia Rapsodycznego.

“Mit” powstał z inspiracji bajką Leszka Kołakowskiego „Jak Bóg Maior utracił tron”. To bajka z morałem politycznym. Trudno nie dopatrzeć się w historii opowiadanej przez bohaterkę odniesień do obecnej sytuacji Polski. Bóg Maior zarządza światem, w którym stopniowo rośnie napięcie w jednostkach, aż w końcu dochodzi do buntu. Jakie są jego przyczyny? Jaki jest mechanizm opresyjnej władzy? To wszystko ukryte w literackiej metaforze prowadzonej w konwencji bajki lub mitu.

Wg tekstu Leszka Kołakowskiego „Jak Bóg Maior utracił tron”
Scenariusz i reżyseria – Grzegorz Szlanga
Wykonanie – Viktoria Szopińska
Scenografia – Danuta Wolińska

Nagranie zostało udostępnione przez Teatr w Oknie z Gdańska, gdzie 8 listopada Studio zagrało w ramach festiwalu "O wolności".

Tekst - Chojnickie Centrum Kultury.

Tagi: