Ruch Hołowni w Pomorskim będzie walczyć z dzikimi wysypiskami

Dodane: 2020-12-08

"Wolontariusze ruchu Polska 2050 w ramach tzw. Kontraktu Obywatelskiego opracowali obywatelskie narzędzie do zgłaszania nielegalnych składowisk śmieci w naszym województwie.

To pierwsza tego typu inicjatywa w regionie pomorskim podpisana właśnie dziś (8.12.2020), w pierwszą rocznicę wejścia do polityki Szymona Hołowni, czyli ogłoszeniu jego kandydatury w wyborach prezydenckich.

Kontrakt Obywatelski jest zobowiązaniem Stowarzyszenia Polska 2050 do wsparcia lokalnych społeczności w realizacji istotnych dla nich spraw. W tym przypadku chodzi o problem dzikich wysypisk – odpadów porzucanych w lasach czy na terenach zielonych, będący zjawiskiem powszechnym i nadal nierozwiązanym na gruncie prawnym.

- Jest to nie tylko kwestia estetyki i komfortu życia, ale także realne zagrożenie dla środowiska – wód gruntowych, roślin, zwierząt i okolicznych mieszkańców. Przeprowadzona w Rumii sonda uliczna dowodzi, że problem ten dostrzegają właściwie wszyscy, choć nie wszyscy wierzą, że jest on możliwy do rozwiązania - mówi Damian Kleina, pomysłodawca projektu i jednocześnie sygnatariusz kontraktu.

Kontrakt dotyczący dzikich wysypisk będzie realizowany najpierw na Pomorzu. Tutaj zostaną opracowane narzędzia i mechanizmy umożliwiające sprawne zgłaszanie, monitorowanie sytuacji. Niewykluczone jest jednak rozszerzenie utworzonego w ten sposób systemu na całą Polskę. W ramach podpisanego kontraktu stowarzyszenie Polska 2050 zobowiązuje się do:

- stworzenia narzędzia (w formie strony internetowej czystapolska2050.pl) umożliwiającego każdemu mieszkańcowi Pomorza zgłoszenie wysypiska napotkanego np. podczas spaceru,

- przekazania zgłoszenia przez Stowarzyszenia do zarządzającego danym terenem (władzom samorządowym lub właścicielom terenu)

- monitorowania każdego zgłoszenia, raportowania postępów

- podejmowania akcji przyspieszających uprzątnięcie danego miejsca

- inicjowania i organizacji działań zapobiegających powstawaniu wysypiska w tym samym miejscu po jego uprzątnięciu (edukacja, wsparcie w tworzeniu monitoringu i tzw. fotopułapek).

- Narzędzie, które zostanie stworzone, będzie wyzwalało energię w ludziach. To oni są podstawą zmian otaczającego nas świata. Ich silna troska o własne otoczenie motywuje innych do działania. A jeśli udostępni się im narzędzie, dzięki któremu będą mogli koordynować takie działania w najbliższym otoczeniu, to jestem przekonany, że szybko wiele osób doceni jak wiele własnymi rękami można zmienić wokół siebie – przekonuje Kleina."

Tekst i zdjęcie nadesłane przez pomorski oddział Ruchu Polska 2050.

Tagi: