Jacek Klajna przewodniczącym połączonych komisji Edukacji oraz Kultury, Sportu i Promocji

Dodane: 2020-12-23

Na czwartkowej (17.12.2020) sesji Rady Powiatu Chojnickiego dokonano połączenia Komisji Edukacji z Komisją Kultury, Sportu i Promocji. Tym samym w 21-osobowej Radzie liczba komisji zmniejszyła się z 8 na 7.

Pierwszym chętnym do dyskusji nad tym punktem porządku obrad był radny Sławomir Rząska: "To bardziej decyzja polityczna, niż organizacyjna. Po ewentualnym odwołaniu Macieja Jakubowskiego, który jest najbardziej kompetentny na stanowisko przewodniczącego komisji Edukacji, spadnie ranga grupy radnych z Czerska." Odpowiedział jemu Starosta Chojnicki Marek Szczepański: "Pomysł wyszedł z komisji, obie zgodziły się na połączenie. To nie jest nasz pomysł." Odciął się od podejrzeń o sprawstwo decyzyjne także przewodniczący Rady Robert Skórczewski: "Jestem wykonawcą woli komisji." Głos zabrał także Wojciech Rolbiecki: "Klub PiS od początku kadencji jest za jak najmniejszą ilości komisji w Radzie. Połączyć trzeba także Infrastrukturę z Budżetem. Generalnie na wszystkich komisjach jest fatalna frekwencja."

Za połączeniem głosowali wszyscy obecni na sesji radni - 19. W nowej komisji będzie 10 radnych. Kandydaturę Macieja Jakubowskiego zgłosił Sławomir Rząska, natomiast Wicestarosta Mariusz Paluch zarekomendował Jacka Klajnę. Radnego z Czerska poparło 7 radnych, przeciw było 8 (w tym Jacek Klajna), wstrzymało się 4. Za Jackiem Klajną było 12 radnych, przeciw 5 radnych, wstrzymało się 2 (w tym Maciej Jakubowski).

Poprosiliśmy b. przewodniczącego Komisji Edukacji Macieja Jakubowskiego o skomentowanie decyzji radnych z sesji: „Na układy nie ma rady. Swego czasu otrzymałem propozycję „nie do odrzucenia”, aby przejść do koalicji rządzącej. Odmówiłem, ponieważ nie jestem człowiekiem, który zmienia swe poglądy jak rękawiczki. Ponadto kilkukrotnie pozwoliłem sobie otwarcie skrytykować prace Zarządu Powiatu. Myślę, że ta sytuacja jest tego konsekwencją. Przykre jest jednak to, że osoby, które na co dzień poklepują cię po ramieniu, na pierwszym miejscu stawiają własny interes polityczny, a nie interes naszej Gminy czy Powiatu. No chyba, że naprawdę w dziedzinie edukacji, która kosztuje nas podatników ponad 50% budżetu, wyżej oceniają kompetencje Jacka Klajny. To jednak pytanie do nich, a nie do mnie”. 

Nagranie (fragment zapisu retransmisji obrad realizowanej przez Starostwo Powiatowe) zawiera całość dyskusji nad projektami uchwał ws. połączenia komisji oraz wyboru przewodniczącego.

Tagi: