Moc zamówiona na podgrzewaną murawę jest nawet 8 razy większa od innych instalacji

Dodane: 2021-02-03

Na sesji Rady Miejskiej z 25.01.2021 nie zabrakło wątku braku przyłącza energii cieplnej do instalacji podgrzewania murawy na stadionie przy ul. Mickiewicza. Tydzień wcześniej burmistrz Arseniusz Finster na konferencji prasowej przekazał, że potrzebne na podgrzanie murawy jest aż 1358 kW mocy.

Radnych poinformował, że są podobne instalacje o 8 razy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło. Więcej we fragmencie protokołu z obrad sesji z punktu "Sprawozdanie Burmistrza z działań w okresie międzysesyjnym".

"Chciałbym Państwu zakomunikować, że nie jest żadnym błędem ta sytuacja, w której my nie podgrzewamy murawy na stadionie Chojniczanki. My zakończyliśmy naszą inwestycję w październiku ubiegłego roku i chciałbym przypomnieć, że to nie tylko była budowa podgrzewanej murawy. My również wykonaliśmy zupełnie nowy system odwodnieniowy ze zbiornikiem przelewowym, który jest na tym stadionie. Zbudowaliśmy nowy system nawadniania, podgrzewania murawy, nową murawę i węzeł ciepłowniczy. Ja planowałem włączenie podgrzewania murawy dopiero w tym roku jesienią lub w przyszłym roku wiosną, ponieważ nie miałoby to wielkiego sensu, ponieważ Chojniczanka gra w II lidze i my spokojnie nasz stadion obsługujemy w taki sposób w jaki obsługujemy. Analizujemy cały czas i porównujemy stadion Arki Gdynia, Lechii Gdańsk i kilka innych, w kontekście zasilania. Mamy ofertę Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Tutaj te kwoty, które ja podawałem odnośnie opłat stałych, zmiennych i kosztów będą ulegały moim zdaniem zmianom na korzyść, ponieważ moc zamówiona zaproponowana przez projektanta to jest 1,3 MW, a stadiony, które analizujemy w tej chwili grzeją swoje murawy na mocy od 160 kW do 500 kW. Tak więc w mojej ocenie, ale nie jestem ekspertem, tutaj będziemy prosili o ekspertyzę Pana […] i Pana […], chojniczan, którzy się na tym dokładnie znają, będziemy się starali moc zamówioną obniżyć. I analizujemy dwie możliwości podgrzewania murawy, albo Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, który przedstawił nam swoje propozycje. Jeżeli obniżymy moc zamówioną to one powinny się zmniejszyć, te koszty. I jeszcze analizujemy również możliwość podgrzewania murawy gazem, co by spowodowało, że nie byłoby żadnych opłat stałych, zmiennych, przesyłowych, tylko z jednego zbiornika podziemnego można byłoby tą płytę podgrzewać. W zeszłym roku zakończyliśmy trzy duże inwestycje, to było targowisko, ul. Winogronowa, Czereśniowa i nasz stadion. I uprzejmie proszę, żebyśmy spojrzeli na tą inwestycję na stadionie jako inwestycję infrastrukturalną, ona wzmacnia nasz stadion. Tak jak mówiłem tutaj do mediów, jest w Polsce przeszło czterdzieści miast, które mają podgrzewaną murawę, w tym są to też Chojnice."

Zdjęcie z prac przy układaniu instalacji podgrzewanej murawy - MKS Chojniczanka Chojnice.

Tagi: