Burmistrz A.Finster - Jednodniowa walka z atakiem zimy kosztuje nawet i 50 tys. złotych

Dodane: 2021-02-06

Na styczniowej (25.01) sesji Rady Miejskiej Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster poinformował radnych jakie są koszty odśnieżania miejskich ulic w czasie tegorocznej zimy, obfitującej w opady śniegu. Okazuje się, że ta kwota może dojść do nawet 50 tys. zł na dobę.

Poniżej fragment protokołu z obrad sesyjnych z punktu "Sprawozdanie Burmistrza z działań w okresie międzysesyjnym" z wypowiedzią nt. odśnieżania.

"Korzystając z tego, że zima trzyma się mocno, chciałbym Państwu przypomnieć jakie w tej chwili mamy stawki związane z odśnieżaniem. Nie po to, żeby się usprawiedliwiać, bo tak jak powiedziałem, sam nie jestem zadowolony z odśnieżania, ale mimo wszystko te kwoty są znaczące. I tak. Za samą jazdę pługiem po chojnickich ulicach płacimy 108 zł za km, za mechaniczne posypywanie mieszanką piaskowo-solną płacimy 248 zł za 1 km. A te dwie rzeczy razem, czyli pług i piaskarka, czy solarka, to jest 356 zł za 1 km.

W mieście mamy trzy standardy odśnieżania. Standard pierwszy, ten najmniejszy, to jest b.DK22 plus miejsca niebezpieczne. To jest razem 13 km, i koszt wynosi wówczas, w jednym dniu, jeżeli raz użyjemy tego sprzętu – 8.300 zł. Drugi standard to są drogi dojazdowe do szpitala, drogi komunikacji miejskiej. To jest też 13 km i tutaj mamy – 18.900 zł. I wreszcie, gdyby sięgnąć po trzeci standard, to są wszystkie ulice miejskie, razem to jest 76 km, to koszt będzie wynosił 27.300 zł. Powtarzam, za jednokrotne przejechanie i posypanie. Do tego dochodzą chodniki. Tutaj mamy chodniki, place, schody i tak dalej, i tak dalej.

Gdyby odśnieżyć i posypać wszystkie chodniki w mieście jednokrotnie to jest 29.000 zł, czyli mniej więcej 60.000 zł możemy wydawać dziennie, gdyby raz posypywać. Przy tak śnieżnej zimie, jaka była dzisiaj w nocy i dzisiaj rano, to my tak faktycznie dziennie wydajemy około 50.000 zł na odśnieżanie. Dlatego nieraz moi urzędnicy próbują stosować standard drugi, nie sięgając od razu po standard trzeci, z pełną świadomością chronić też pieniądze naszych podatników, które mogą być wydatkowane na jakieś materialne rzeczy na drogach, które chcielibyśmy realizować."

Tagi: