Muzeum Janusza Trzebiatowskiego ponownie otwarte

Dodane: 2021-03-01

Serdecznie zapraszamy do ponownie otwartego muzeum, gdzie oglądać można bardzo bogate i ciekawe zbiory twórczości Janusza Trzebiatowskiego.

Na 5 kondygnacjach średniowiecznej Baszty Więziennej można zobaczyć przekrój całej twórczości pochodzącego z Chojnic artysty. Od malarstwa olejnego, przez pastele, medale, rzeźbę, plakaty po propozycje projektów pomników oraz znaczki okolicznościowe. Dzięki bogatej ekspozycji (ponad 400 eksponatów) możemy także poznać historię życia artysty, jego pasje i zainteresowania.

W muzeum można podziwiać także zbiory sztuki dawnej. Eksponaty w chojnickiej galerii pochodzą z całego świata. Najstarszym eksponatem jest pochodząca z Wietnamu rzeźbiona w drewnie XVI-wieczna figura Buddy. Innymi, równie cennymi obiektami są: rzeźba przedstawiająca św. Floriana (XVII wiek), figura św. Anny (poł. XVIII wieku), waza porcelanowa z epoki Ming pochodząca z Chin, grawerowany dzban perski, XVIII-wieczna tkanina sakralna, romanizujący krzyż kamienny przedstawiający Mękę Pańską, samowar afgański, czy rzeźby z kła morsa.

Na odwiedzających czeka przewodnik, który osobiście opowie i oprowadzi wszystkich zainteresowanych. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia: wtorek - 12.00-17.00; środa - 9.00-14.00; czwartek - 12.00-17.00; piątek - 9.00-14.00.

Tekst i grafika - Chojnickie Centrum Kultury.

Tagi: