Bożena Stępień - Co nas obchodzi Podlasie. Dbajmy o swoje podwórko.

Dodane: 2021-03-03

Tytułowe słowa padły podczas debaty nad projektem uchwały Rady Powiatu Chojnickiego ws. stanowiska nt. alokacji środków unijnych na lata 2021-27. Ich adresatem był Wojciech Rolbiecki, radny z PiS.

Dyskusję otworzył (0.20 min.) Starosta Chojnicki Marek Szczepański. Przekazał powody, którymi kierował się wnosząc o rozszerzenie porządku obrad. Uważa za krzywdzące dla województwa pomorskiego rządowe założenia podziału środków z UE na lata 2021-2027, które spowodują zmniejszenie ich o ok. 40% w porównaniu z latami 2014 - 2020. Nie aprobuje ponadto, by aż 60% całości unijnych dotacji było zarządzanych na poziomie centralnym. Zaznaczył, że o tym problemie rozmawiał z posłem Aleksandrem Mrówczyńskim.

Kolejnym dyskutantem był Wojciech Rolbiecki (od 4.00): "Dostaliśmy treść tej uchwały przed samą sesją i nie wiemy jak się do niej odnieść. Jest takie powiedzenie: "Sprawiedliwie nie znaczy po równo". Może trzeba więcej środków z UE skierować do województw na ścianie wschodniej, by dogoniły bogatsze województwa, jakimi są m.in. pomorskie czy wielkopolskie."

Odpowiedziała radnemu z opozycji Bożena Stępień (od 5.30): "Koledzy radni z opozycji. To jest niewiarygodne. Naprawdę chcecie byśmy mniej dostali pieniędzy od np. Podlasia? Co nas obchodzi Podlasie? Kolego Wojtku, dbajmy o swoje podwórko".

Wywołany do tablicy Wojciech Rolbiecki tak odpowiedział wiceprzewodniczącej Rady Powiatu: "Nas interesuje Podlasie i cała Polska, nie tylko czubek własnego nosa".

W głosowaniu projekt uchwały poparło 12 radnych, 6 wstrzymało się od głosu: Mirosława Dalecka, Maciej Jakubowski, Mariusz Pokrzywiński, Marek Rodzeń, Wojciech Rolbiecki i Marek Szmaglinski.

W artykule jest zawarta całość dyskusji, która jest fragmentem zapisu transmisji obrad sesji z 25.02.2021 zrealizowanej przez Starostwo Powiatowe.

Tagi: