`Aplikacja nie poprawi funkcjonowania publicznej komunikacji w naszym regionie`

Dodane: 2021-03-30

Tytułowe słowa wypowiedziała radna Janina Kłosowska podczas dyskusji na sesji RM Chojnic (29.03.2021) nad projektem uchwały ws. przystąpienia Miasta Chojnice do wojewódzkiego projektu wspólnego biletu.

W ubiegłym tygodniu podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji przedstawiciele firmy InnoBaltica, która na zlecenie Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego realizuje ww. projekt, wyjaśniali jego zasady, odpowiadali na pytania radnych. Przedstawiamy pełny zapis dyskusji na sesji.

0.30 - Bartosz Bluma: To dobry pomysł na obsługę komunikacji w województwie; najlepiej sprawdzi się na terenach metropolitalnych; Chojnice w tej części województwa jest jedynym samorządem, który chce przystąpić do systemu; system zajmie się tylko obsługą płatności i integracją rozkładów jazdy; lepiej te 3,6 mln zł zainwestować w MZK; chojniczanie będą mogli korzystać z tego systemu w Trójmieście także gdy do niego nie wejdziemy; za 3,6 mln zł moglibyśmy przez 4-5 lat finansować bezpłatną komunikację w mieście.

9.50 - wiceburmistrz Adam Kopczyński: polemika ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego; to pierwszy w Polsce taki projekt; ma dofinansowanie z UE; to projekt otwarty, do którego inne samorządy mogą przystąpić; m.in. Człuchów i Starogard Gd. zastanawia się nad tym; może Rada Gminy Chojnice zgodzi się pokryć 1/3 naszego wkładu; patrzmy z otwartą przyłbicą w przyszłość.

14.55 - Zdzisław Januszewski: pójdźmy w kierunku darmowej komunikacji; to da większe korzyści, niż wspólny bilet; potem wzrośnie ilość pasażerów i spadnie ilość aut na ulicach.

17.45 - wiceburmistrz Adam Kopczyński: to zwiększy dopłatę do MZK z 4 do 5 mln zł; w tym momencie to jest nieosiągalne dla naszej gminy.

19.00 - Stanisław Kowalik.

20.20 - Bartosz Bluma: Do nas nigdy nie dojedzie Pomorska Kolej Metropolitalna.

24.35. - Przewodniczący RM Antoni Szlanga.

25.40 - Janina Kłosowska: do rodziny mieszkającej w Borach o 46 km od Chojnic w soboty i niedziele PKSem nie dojadę, pociągiem przez Laskowice; najpierw trzeba poprawić funkcjonowanie publicznej komunikacji; żadna aplikacja nie uzdrowi PKP i PKS; w czasach PRL komunikacja lepiej działała.

28.20 - Antoni Szlanga.

29.20 - Zdzisław Januszewski.

30.55 - Kazimierz Jaruszewski: Ten projekt dobrze koresponduje z tym, co się dzieje w naszej komunikacji; przestaniemy być zaściankiem.

32.00 - Andrzej Gąsiorowski: To jest nasze otwarcie na świat; to pomoże naszym mieszkańcom  wydostać się z Chojnic nie tylko w kierunku Gdańska, ale i na całą Polskę.

34.45 - Bartosz Bluma: Ten sam Marszałek, który popiera Wspólny Bilet, stoi za obcięciem połączeń kolejowych w naszym regionie; koszty funkcjonowania systemu są absurdalnie wysokie.

36.55 - głosowanie. Za - 13, przeciw - 6, wstrzymali się - 2 (M.Szank i A.Kreft).

Tagi: