Poseł Aleksander Mrówczyński i UM Czersk wspólnie zdobyli grant dla TPH Chojnice

Dodane: 2021-04-02

Samorządy województwa pomorskiego zostały wsparte środkami finansowymi w ramach kolejnej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Spora część z ponad 91 mln zł kwoty przeznaczonej na województwo pomorskie trafiła do powiatów bytowskiego, chojnickiego i człuchowskiego, które są szczególnie bliskie posłowi Aleksandrowi Mikołajowi Mrówczyńskiemu.

Starostwo Powiatowe w Chojnicach otrzyma 4 mln zł rządowego wsparcia na modernizację spalarni odpadów medycznych przy Szpitalu w Chojnicach. To bardzo ważna inwestycja, która w szybkim czasie musi zostać zrealizowana ze względu na stan techniczny obecnie eksploatowanej instalacji.

Gmina Czersk wystąpiła z dwoma wnioskami. Pierwszy dotyczył wsparcia budowy przedszkola w miejscowości Łąg. Na to zadanie otrzyma 1,2 mln zł. Drugie zadanie, o wsparcie którego wnioskowała Gmina Czersk to bardzo bliskie sercu posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego zadanie - wykończenie hospicjum stacjonarnego Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum w Chojnicach. Poseł wszelkimi możliwymi drogami starał się pomóc TPH i dzięki doskonałej współpracy z burmistrzem Czerska, który wystąpił jako samorząd z wnioskiem, udało się otrzymać dofinansowanie w kwocie 2,4 mln zł na dokończenie inwestycji. (...)

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma na celu wspieranie ważnych dla samorządów zadań, których nie są w stanie zrealizować własnymi środkami. Bez wsparcia rządowymi pieniędzmi mniejszym samorządom trudno byłoby zakupić wozy bojowe dla OSP, budować ośrodki zdrowia, dokonać modernizacji i remontów szpitali, rozbudowywać sieć wod- kan. etc.

Dla powiatu chojnickiego i Chojnic szczególnie ważne jest wsparcie finansowe dla Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum. Panie doktor Małgorzata Kaczmarek i Bernadeta Klunder wraz z działaczami stowarzyszenia, mimo wielu przeciwności i braku pomocy, od wielu lat realizowały bardzo ambitny plan budowy hospicjum stacjonarnego. Poseł na wszelkie możliwe sposoby szukał możliwości wsparcia i pomocy dla tego dzieła. W wakacje podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Chojnicach udało się pozyskać milion złotych dla TPH, teraz kolejne 2.4 mln zł pozwoli wykończyć obiekt przy ulicy Strzeleckiej.

Tekst i grafika - Wojciech Rolbiecki - Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego 

(...) Wniosek o dofinansowanie budowy hospicjum w Chojnicach złożyła gmina Czersk. Udało się pozyskać tyle pieniędzy, o ile wnioskowaliśmy – 2,4 mln zł. – Z prośbą o wsparcie tej inicjatywy zwróciła się do mnie pani doktor Małgorzata Kaczmarek. Zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o dofinansowanie. Przecież hospicjum ma służyć mieszkańcom całego powiatu, w tym gminy Czersk – mówi burmistrz Przemysław Biesek-Talewski. – Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy te środki – dodaje.

Radości nie kryje też Aleksander Mrówczyński. – Od czterech lat zabiegałem by pomóc Towarzystwu Przyjaciół Hospicjum. Wcześniej nie było jednak możliwości sfinansowania budowy hospicjum stacjonarnego, bo po prostu nie było odpowiednich do tego programów – mówi poseł RP. – Możliwości pozyskania środków pojawiły się w zeszłym roku. Najpierw premier przekazał na ten cel milion złotych. Teraz akceptację uzyskał wniosek złożony przez gminę Czersk. Jestem przeszczęśliwy, bo dokończenie budowy chojnickiego hospicjum to mój priorytet w tej kadencji Sejmu – podkreśla.

Małgorzata Kaczmarek lekarz z TPH mówi, że dzięki tej dotacji będzie można w końcu zrealizować inwestycję. – Zostały nam do wykonania prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Te pieniądze przeznaczymy też na zakup sprzętu medycznego. Jestem przekonana, że dzięki temu będziemy mogli świadczyć usługi na europejskim poziomie – zaznacza. – Bardzo dziękuję za wsparcie panu posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu oraz burmistrzowi Przemysławowi Bieskowi-Talewskiemu. Nasze hospicjum będzie przecież zajmować się nie tylko mieszkańcami Chojnic i okolic, ale też Czerska czy Brus – dodaje.

Tekst - UM Czersk.

Tagi: