Zaborski Park Krajobrazowy zaprasza do gry terenowej `Poznaj i chroń Czernicę`

Dodane: 2021-04-07

Kolejna trasa prowadzi przez tereny leśne wokół Czernicy, niewielkiej wsi położonej w sąsiedztwie jezior Dybrzk i Kosobudno oraz szlaku kajakowego Brdy. W centralnej części wsi znajduje się młyn wodny, wybudowany w 1903 r. na niewielkiej rzece – Czernickim Rowie.

Nad Jeziorem Kosobudno od 1960 r. działa Akademicki Ośrodek Szkoleniowy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Dzięki grze poznasz leśną ścieżkę dydaktyczną i zobaczysz jak wyglądają powierzchnie leśne zniszczone podczas nawałnicy w sierpniu 2017 r. Trasa liczy około 10 km, a jej przejście nie powinno Ci zająć więcej niż 3 godziny. Daj się zaczarować w Czernicy! Poznaj i chroń Czernicę! (...)

Całą trasę można pokonać na kilka podejść. Warunkiem jest zawsze start i meta w punkcie CZ01, który znajduje się przy parkingu leśnym przed wsią, położonym przy drodze powiatowej między Czernicą a Męcikałem. Dobrze jest zapisać ślad trasy za pomocą aplikacji w telefonie, takiej jak Locus Map. To ułatwia późniejsze zweryfikowanie Twojej/Waszej pozycji.

Na mapie w skali 1:11 000 zaznaczyliśmy 14 punktów od CZ01 do CZ14. Należy dotrzeć do każdego z nich. Większość punktów zlokalizowana jest przy drzewach, tablicach, słupie energetycznym lub triangulacyjnym. Bądź uważny! Przemieszczasz się w terenie z wydrukowaną mapą i znajdujesz punkty oznaczone jako CZ01, CZ02, CZ03 itd. Kolejność zdobywania punktów nie ma znaczenia. 

Zalecane jest używanie kompasu. Mapy turystyczne, nawigacje GPS czy aplikacje z mapami w telefonie traktuj jako pomoc w przypadku zgubienia się. Nie ułatwiaj sobie zabawy zbyt szybko, nie poddawaj się! Zalecamy ubrać dobre buty turystyczne. Warto zadbać o prowiant i odpowiedni zapas napoju.

Po znalezieniu wszystkich punktów zeskanuj lub zrób zdjęcie wypełnionej karty z hasłami i prześlij ją na adres: zpk@pomorskieparki.pl celem weryfikacji. Właściciele poprawnie zweryfikowanych kart otrzymają drobne nagrody.

Tekst i grafika - Zaborski Park Krajobrazowy. Więcej szczegółów Gry na stronie ZPK.

Tagi: