Co dalej z Chojnickim Budżetem Obywatelskim?

Dodane: 2021-04-07

W 2019 władze samorządowe Chojnic zdecydowały, że od 2020 roku będzie w naszym mieście wdrażany Budżet Obywatelski. Pierwsze inwestycje z niego byłyby od 2021 roku.

Odbyły się w maju 2019 konsultacje społeczne z udziałem eksperta z Poznania; w grudniu 2019 została podjęta uchwała RM Chojnic z kwotą 1 mln zł na rok 2021. Gdy rozpoczęła się w marcu 2020 pandemia podjęto decyzję o zamrożeniu prac nad wejściem w życie Budżetu Obywatelskiego. Tak uzasadnił dla Radia Gdańsk w kwietniu 2021 tę decyzję wiceburmistrz Adam Kopczyński: "Brak decyzji o ogłoszeniu BO przez lata w chojnickim ratuszu tłumaczono niedostatkiem pieniędzy lub brakiem odpowiednich procedur. Gdy w 2019 roku opracowano w końcu przepisy i zabezpieczono środki, na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Cały rok 2020 żyliśmy w różnych obostrzeniach i niemożności spotkania się oraz agitowania na konkretny projekt. Dlatego uznaliśmy, że ten cel, który sobie postawiliśmy, czyli aktywizacja obywatelska mieszkańców, nie zostałby zrealizowany.

Na swym blogu Marcin Wałdoch tak wczoraj (6.04.2021) skomentował zastój przy realizacji Budżetu Obyatelskiego przez władze Chojnic: "(...) Argumenty władz Chojnic o tym, że to pandemia jest winna brakowi budżetu obywatelskiego można włożyć między bajki. Od dawna wiadomo o niechęci władz miejskich wobec jakichkolwiek inicjatyw obywatelskich, a tym bardziej wobec wizji ewentualnego upodmiotowienia mieszkańców - do czego poza wzrostem świadomości potrzebne są po prostu pieniądze. Chojnice wyglądają blado na tle innych miast regionu i fakt ten powinien być wstydliwy dla ratusza, ale nie będzie, ponieważ chojnickie władze na każdy argument i fakt, znajdą kłamliwy i gołosłowny kontrargument. Czy ten, kolejny, przykład słabej pozycji miasta Chojnice w regionie jest dla rządzących Chojnicami kolejnym świadctwem przewag Chojnic wobec innych ośrodków, co ma usprawiedliwiać astronomiczne ceny działek w Chojnicach i regionie? (...)"

A jakie Państwa zdanie na ten temat? Można je także wyrazić w sondzie internetowej, którą dziś (7.04.2021) uruchomiliśmy na stronie głównej portalu. Na zdjęciu (własne Chojnice TV) inwestycja zrealizowana w Poznaniu-Górczynie. Stacja naprawy rowerów, gniazdo USB do ładowania telefonów i bateria słoneczna - powstały dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, który działa bez przerwy. Także w 2021.

Tagi: