Tematem przewodnim nr 35 Kwartalnika jest chojnicka prasa.

Dodane: 2021-05-07

Ukazał się 35 numer „Kwartalnika Chojnickiego”. Po raz kolejny nie odbędzie się tradycyjna promocja z powodu ograniczeń związanych z epidemią. Ten najnowszy numer jest jednak już dostępny w działach biblioteki. Tematem przewodnim jest tym razem chojnicka prasa.

W pierwszej części można przeczytać aż siedem tekstów, które opisują czasopisma ukazujące się obecnie w Chojnicach. Kazimierz Jaruszewski przybliża „Zeszyty Chojnickie” wydawane przez Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauki oraz „Chojnicki Biuletyn Informacyjny «Filomata»” Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich. Maria Czaplewska opisała „Basztę” redagowaną przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego, a Janina Kosiedowska „Klukę. Biuletyn Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach”. Można także przeczytać o tygodniku „Czas Chojnic”, o którym pisała Weronika Sadowska oraz o miesięczniku „Chojniczanin.pl” – w tekście Jacka Klajny. Dział kończy prezentacja samego „Kwartalnika Chojnickiego”, który jest najmłodszym pismem w tym gronie. O nim napisała Anna Maria Zdrenka.

Kronika Chojnicka jest w 35 numerze mniej obszerna, gdyż w czasie epidemii mniej było niż zazwyczaj wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie. Znalazł się tutaj tekst o publikacji „Trzydziestolecie samorządu gminy Chojnice (1990-2020)” oraz o wyróżnionym projekcie zielonych tarasów w Detroit współautorstwa młodego chojnickiego architekta Antoniego Ciemińskiego. Maria Eichler przypomniała lutową prezentację online 36 numeru „Zeszytów Chojnickich”, a Andrzej Górnowicz przybliżył sylwetkę zasłużonego strażaka Stanisława Brzezińskiego. Można także przeczytać, co chojniczanie sądzą o twórczości trzech mistrzów literatury, których stulecie urodzin w tym roku przypada – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza.

Prezentowanym na łamach numeru stowarzyszeniem jest tym razem Chojnicki Alarm dla Klimatu, a na trzy pytania odpowiada burmistrz Arseniusz Finster. Jest także kronika wydarzeń za okres od stycznia do marca tego roku. W dziale historycznym znalazły się wspomnienia Jordana Rolbieckiego o jego pradziadku Stanisławie Rolbieckim, zasłużonym dla naszego miasta. W dziale Chojnice i okolice zamieszczony został tekst o Piasecznie leżącym tuż przy Sępólnie Krajeńskim, o którym napisał Filip Grod. Natomiast bohaterem Oficyny artystycznej jest młody muzyk Dariusz Buczek.

Tekst i zdjęcie - Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Tagi: