Zamiast systemu miejskiego roweru będą wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg

Dodane: 2021-06-01

Jednak nie będzie uruchomiony tzw. Miejski Rower, który był w projekcie Chojnicko - Człuchowskiego Węzła Integracyjnego. Włodarze gmin Chojnice i Człuchów oraz miast Chojnice i Człuchów uznali, że to jest przeżytek, a lepszym rozwiązaniem jest sieć wypożyczalni elektrycznych hulajnóg.

Poinformował o tym na poniedziałkowej (31.05.2021) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński. Okazuje się, że może on ruszyć już za miesiąc, czyli od lipca 2021. Gdy pytaliśmy niedawno burmistrza Arseniusza Finstera o termin wdrożenia Miejskiego Roweru, to usłyszeliśmy, że dopiero za 2 lata po zakończeniu rewitalizacji głównego budynku dworca kolejowego. 

Tzw. spoty (stacje, wypożyczalnie) są planowane w Chojnicach w pobliżu największych zakładów pracy, na parkingu przy ul. Mickiewicza oraz przy nowym dworcu autobusowym. W gminie Chojnice m.in. w Charzykowach i Swornegaciach. Ich zasięg to ok. 40 km. Nie będzie można je zostawiać w dowolnym miejscu, tylko w spotach. Do ich wypożyczenia będzie konieczna aplikacja na smartfonie. Na początek będzie 100 sztuk hulajnóg rozdzielanych proporcjonalnie do ilości mieszkańców danej gminy.

Więcej szczegółów w naszej relacji video z konferencji. Miniaturka video, to zdjęcie z 2018 z Poznania, gdzie na elektrycznych hulajnogach jadą Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Skomentował dla Chojnice TV koncepcję Miejskiej Hulajnogi Elektrycznej zapalony rowerzysta Wojciech Czapiewski: "Rower dla miast to rozwiązanie, nie problem. Każdy kto tak myśli, jest częścią problemu. To burmistrz, wraz ze swoimi ludźmi kreuje politykę transportową miasta. Jeżeli chce zainwestować w system "miejskiej hulajnogi", to ciężko z tym dyskutować, skoro orientował się w temacie. Rower miejski, to część transportu publicznego i wg mnie byłby dotowany z miejskiej kasy. Podobnie będzie z systemem miejskiej hulajnogi. Czy rachunek ekonomiczny, nawet niekorzystny, będzie zniwelowany przez popularność systemu? Czas pokaże. Czy miejskie hulajnogi będą spełniały pokładane w nich nadzieje, tzn. czy będą częścią systemu transportowego, czy bardziej będą służyły młodzieży do zabawy w okolicach skateparku? To się szybko okaże. W Chojnicach mamy bardzo dużo ciągów pieszo-rowerowych i czy wprowadzenie na nie elektrycznych pojazdów nie obniży poziomu poczucia bezpieczeństwa u pieszych?  To budzi moje obawy. Nie chcę torpedować od razu pomysłu, ale na pewno należało zrobić dokładną analizę rynku, zmian pozytywnych i zagrożeń, a nie podążać za modą.

MIEJSKI ROWER JEST CORAZ BLIŻEJ - w grudniu 2018 odbyła się prezentacja założeń systemu miejskiego roweru, który jest jednym z elementów unijnego projektu pn. Węzeł integracyjny.

Tagi: