Poseł A.Mrówczyński inicjatorem spotkania ws. stacji krwiodawstwa w Chojnicach

Dodane: 2021-06-09

Z inicjatywy posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego 2 czerwca odbyło się spotkanie na temat przyszłości chojnickiej stacji krwiodawstwa. Do posła już jesienią ubiegłego roku zgłaszali się mieszkańcy powiatu chojnickiego, ozdrowieńcy, którzy chcieli oddać osocze.

Niestety, bardzo wielu z nich, albo nie mogło się dodzwonić do stacji, albo byli odsyłani z tzw. kwitkiem. Poseł podjął działania, które miały na celu działanie stacji w stopniu proporcjonalnym do potrzeb mieszkańców powiatu.

W chojnickim szpitalu spotkali się: dyrektor placówki Maciej Polasik, Kinga Sass dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku (jednostka nadrzędna nad chojnicką stacją), Ewa Wodzikowska z-ca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa, Edward Müller koordynator ds. promocji RCK w Słupsku, poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński. Dyrektor szpitala deklarował szeroką idącą współpracę, zapowiadając renegocjowanie bardzo wysokiej stawki czynszu dzierżawnego, który stacja krwiodawstwa płaci za użytkowane pomieszczenia w szpitalu oraz zapewnił, że pomoże w pozyskaniu kadry pielęgniarskiej do kwalifikacji honorowych krwiodawców. Dyrektor Kinga Sass i koordynator Edward Müller zapowiedzieli, że będą prowadzić akcje promocyjne honorowego krwiodawstwa w powiecie chojnickim, na czym szczególnie zależało posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu. Niestety, takich działań dotychczas brakowało. Spotkanie było owocne i każda ze stron była bardzo zadowolona z jego efektów.

Rozwój stacji krwiodawstwa w Chojnicach i promocja samej idei honorowego krwiodawstwa jest bardzo ważna. W powiecie chojnickim są piękne i wieloletnie tradycje krwiodawstwa, zadaniem wszystkich, począwszy od samorządowców, przez lekarzy, nauczycieli w szkołach, parlamentarzystów jest promocja, zachęcanie do tego pięknego działania i dawania swojego najcenniejszego daru jakim jest krew.

Tekst - Biuro Poselskie Aleksandra Mrówczyńskiego.

Tagi: