Po remoncie za 54 mln zł linii do Kościerzyny są dwa kursy pociągu na dobę

Dodane: 2021-06-16

Od niedzieli 13.06 wróciły pociągi na linię Chojnice - Kościerzyna, gdyż zakończył się kolejny etap jej remontu. Za ponad 20 mln zł m.in. wymieniono szyny i podkłady na odcinkach o długości 20 km. Teraz mieszkańcy powiatu chojnickiego mają możliwość wyboru "aż" dwóch połączeń na dobę do Kościerzyny!

Jak podaje portal Rynek Kolejowy.pl - "Wartość prac wyniosła 20,3 mln zł. Zadanie było kontynuacją prac wykonanych na linii w latach 2015-2020. Za prawie 54 mln zł ze środków budżetowych, PLK wymieniły szyny i podkłady na ponad 30-kilometrowym odcinku. Przebudowano jezdnie na 55 przejazdach kolejowo-drogowych, m. in. w Żabnie koło Chojnic, Lubni i Brusach. Wyremontowano dwa wiadukty kolejowe w Chojnicach i Lipuszu, co przełożyło się na poprawę poziomu bezpieczeństwa pociągów. Postępują prace przy zabudowie nowych urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym na odcinku Chojnice – Brusy. Gotowa jest infrastruktura kablowa, budowane są urządzenia przejazdowe. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy się dzięki budowie sygnalizacji świetlnej na trzech przejazdach kolejowo-drogowych: na drodze Klawkowo – Krojanty, przy parkingu leśnym za przystankiem Męcikał oraz obok przystanku Żabno koło Chojnic. Prace zaplanowano do końca roku. Wartość robót to 4,5 mln zł."

W efekcie tych prac, jak można sprawdzić na stronie rozkład-pkp.pl, od 13 czerwca PKP wykonuje z Chojnic do Kościerzyny DWA kursy dziennie - o 6.03 i 13.38. Przed remontem były cztery kursy - dwa pociągiem, dwa autobusem zastępczym. 

Zapewne chętni na podróż w stronę Kościerzyny i Gdyni będę woleli wybrać połączenia autobusowe, które od połowy grudnia 2020 wspólnie realizują PKS-y Chojnice i Starogard Gdański. Są dotowane przez Pomorski Urząd Marszałkowski. Jest ich 10 - od 4.45 do 21.20.

Tak na stronie RynekKolejowy.pl Internauci skomentowali tę sytuację: "Kupa kasy wydana dla 2 par pociągów dziennie. Marszałku, do k.... nędzy, zwiększ ilość pociągów, to i się pasażerowie znajdą.", "Po co pociągi, grunt że PKP wywaliły kasę, aby kierowców nie trzęsło na przejazdach.", "Czas przejazdu pociągów nie jest obecnie konkurencyjny do transportu drogowego. Co najmniej do końca roku będzie na tej linii funkcjonować publiczny transport autobusowy z 10 parami połączeń. Mieszkańcy są z tego bardzo zadowoleni, a to oni mają wpływ na zmiany."

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOLI DOTOWAĆ AUTOBUSY NA TRASIE CHOJNICE - KOŚCIERZYNA, NIŻ POCIĄGI - artykuł z 4.05.2021.

Tagi: