PiS na sesji RM wnioskował o pomoc dla pograniczników

Dodane: 2021-11-24

Na minionej (22.11) sesji RM Chojnic wątek białoruski pojawił się nie tylko przy współpracy z Mozyrem. Klub Radnych PiS złożył wniosek, by zorganizować pomoc na rzecz służb mundurowych strzegących granicy polsko – białoruskiej. Po gorącej dyskusji i deklaracji burmistrza Arseniusza Finstera, że przygotuje na sesję budżetową w grudniu rozeznanie, czy któraś z gmin objętych stanem wyjątkowym potrzebuje takiej pomocy, wniosek został wycofany.

We wniosku podpisanym przez szefa klubu PiS Bartosza Blumę taką pomoc uzasadniono m.in. tym, że nasze służby są zaangażowane w wojnę hybrydową „inspirowaną przez reżim Łukaszenki”. Pomoc rzeczowa lub finansowa miałaby trafić do gminy, na terenie której są prowadzone działania przy polskiej granicy. Do wniosku załączona była ulotka, o której pisaliśmy w artykule „Gmina Białowieża pomaga także strzegącym granicę”.

Dyskusję otworzył przewodniczący RM Antoni Szlanga, który powtórzył deklarację burmistrza Arseniusza Finstera z niedawnej konferencji prasowej, że do UM nie wpłynął żaden wniosek o pomoc od gmin położonych przy polsko – białoruskiej granicy. Także i inni radni do tego nawiązywali. Odniósł się do tego Bartosz Bluma: „Nie czekajmy z pomocą na wystąpienie o nią. Po nawałnicy w 2017 samorządy z całej Polski przesyłały ją do poszkodowanych gmin w naszym regionie. Zapytajmy te przygraniczne gminy, czy potrzebują pomocy.”

Jednym z kolejnych mówców był Bogdan Kuffel: „Wniosek jest niefortunnie sformułowany ze względów formalnych. Poza tym w minioną niedzielę w kościołach była prowadzona zbiórka pieniężna dla Caritas na rzecz tych gmin.” Głos zabrał także Dyrektor Generalny Robert Wajlonis: „Nie widzę możliwości wspierania Wojska Polskiego. To troszeczkę przypomina sytuację z 1939, gdzie jeden karabin maszynowy objeżdżał wszystkie gminy, a zebrane kosztowności i pieniądze znalazły się w Dakarze, wywiezione z Polski.

Burmistrz Arseniusz Finster także był przeciw pomocy dla wojska: „Jeśli stać nas na kupno 250 abramsów, samolotów F-35 i fregat po 400 mln zł, to raczej pomoc samorządów nie jest potrzebna. Zaskoczony jestem, że nie chcecie pomóc imigrantom. To tym ludziom należy ją nieść. Koczują w lasach z dziećmi, są tam kobiety w ciąży, ludzie umierają. Tylko jest problem jak im dostarczyć, bo są po drugiej stronie granicy. Możemy na sesję z 27.12.2021 przygotować rozeznanie w ościennych samorządach, zapytam wójta jak dotarł do władz gminy Białowieża. Wycofajcie ten wniosek”.

Prośba została wysłuchana i Bartosz Bluma wycofał wniosek.

Więcej w relacji video.

Miniaturka video to zdjęcie ze strony Urzędu Gminy w Białowieży. W Święto Niepodległości mieszkańcy tej Gminy oraz przedstawiciele władz gminnych "...z bukietami biało-czerwonych kwiatów odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie w ich miejscowości stacjonują strażnicy graniczni, żołnierze i policjanci.".

Tagi: