Remont odcinka murów przy ul. Sukienników będzie za 1,2 mln zł

Dodane: 2021-12-22

Jest gotowy kosztorys i dokumentacja techniczna remontu fragmentu murów obronnych, które są prowizorycznie zabezpieczone betonowymi płytami w pobliżu przystanku MZK przy ul. Sukienników. Ma on kosztować ok. 1,2 mln zł.

Poinformował o tym na poniedziałkowej (20.12.) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster. Ekspertyzy dotyczące stanu tego odcinka średniowiecznych murów obronnych zmusiły Urząd Miejski do rozszerzenia planowanego zakresu prac remontowych. W ich ramach należy rozebrać i potem odbudować budynek gospodarczy należący do jednego z przedsiębiorców. Konieczne będzie wykonanie badań archeologicznych oraz mikropali o średnicy 250 mm i długości 6 metrów. Niezbędna będzie naprawa powierzchni murów, ich oczyszczenie i odgrzybienie, także wykonanie tzw. hydrofobizacji powierzchni cegieł. W zakresie prac jest także przeprowadzenie iniekcji, by wypełnić pustki w murze. Na zakończenie planowane są prace blacharskie.

- Nie spodziewaliśmy się, że będzie konieczne wykonanie mikropali. Mieliśmy też nadzieję, że uda się nam przekonać właściciela budynku gospodarczego do jego wykupu za odszkodowaniem, by nie odbudowywać go, ale nie udało się – tak wyjaśnił podniesienie kosztów remontu Arseniusz Finster. 

Tagi: