Ukazał się nr 15 Baszty, periodyku wydawanego przez Muzeum

Dodane: 2022-01-22

W piątek 21.01 w sali obrad chojnickiego Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie promocyjne tomu nr 15 periodyku „Baszta” wydawanego przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach.

Spotkanie poprowadził dr Marek Kołyszko z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego przedstawiła dyrektor Muzeum Barbara Zagórska. Zaznaczyła na wstępie, że nowy numer muzealnego periodyku obejmuje lata 2019 – 2021, które były ze względu na pandemię wyjątkowe w historii Muzeum. W tym czasie z powodu lockdownu dwa razy było Muzeum niedostępne dla zwiedzających.

Swymi wrażeniami z lektury najnowszej Baszty ze swadą i wielkim zaangażowaniem podzielił się gość z Torunia, zresztą rodowity chojniczanin, o czym nie raz wspominał. O zawartości każdego artykułu, jak i o ich autorach, opowiadał w zajmujący sposób, zachęcając do ich lektury. Zainteresowały jego i artykuł Piotra Piętkowskiego o Brdzie i jej dorzeczu, jak i o kolekcjonerze japońskich latawców, który był na przełomie XIX i XX wieku niemieckim dyplomatą, urodzonym w 1871 w Chojnicach. Napisał go Jerzy Szwankowski.

Nie mogło zabraknąć w Baszcie tekstu o badaniach archeologicznych prowadzonych przez zespół pod kierownictwem chojniczanina dr Dawida Kobiałki w Dolinie Śmierci. On także wraz ze współpracownikami napisał o tym artykuł. Przy tej okazji dr Marek Kołyszko przypomniał, że warto wrócić do pracy na temat zbrodni w tym miejscu napisanej przez Wojciecha Buchholza. Przy okazji omawiania artykułu Józefa Kądzieli, który powstał w … 1972 roku, a dotyczył 50-lecia żeglarstwa w Charzykowach, zapytał zebranych, czy już powstało Muzeum Żeglarstwa, o którym mówiło się już przed 50 laty. Poinformowano go, że nadal w tej sprawie jedynie rozmawia się.

Prelegent z Torunia, z czego był bardzo dumny, jest współautorem jednego z artykułów w muzealnym periodyku. Dotyczy on losów rosyjskich jeńców wziętych do niewoli przez Niemców podczas I wojny światowej, którzy zmarli w czerskim podobozie zlokalizowanym na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska.

W nr 15 „Baszty” można ponadto poczytać m.in. o pracach remontowych w Baszcie Narożnej i Domie Szewskim w Chojnicach; o hafciarce Elżbiecie Chrapkowskiej – Pociej; o prowadzonej w latach 2019 – 2021 działalności edukacyjnej, konserwatorskiej i dokumentacyjnej Muzeum. Omówiono także ważniejsze wydarzenia muzealne, przedstawiono sylwetki chojniczan zmarłych w minionych trzech latach, którzy wspólpracowali z Muzeum, jak m.in. Regina Synak, Rajmund Matthes czy Jan Zieliński, b. wiceburmistrz Chojnic.

Więcej informacji o „Baszcie” w pełnym zapisie video z promocji najnowszego numeru.

Tagi: