W piątek 7 marca w Chojnickim Centrum Kultury odbyło się doroczne podsumowanie osiągnięć w różnych dziedzinach życia w powiecie chojnickim pt. Dokonania Roku. Jej przebieg można było zobaczyć nie tylko w ChCK, ale i na YouTube. Mam kilka przemyśleń na temat organizacji tej imprezy.
Od początku jej organizatorem jest spółka prawie powiatowa pn. Promocja Regionu Chojnickiego. „Prawie”, bo bez gmin Brusy i Czersk. Ale włodarze z tych gmin są zapraszani na Galę, a podmioty z nich są i nominowane, i nagradzane. Tylko po ostatnim wydaniu Dokonań zastanawiam się po co, skoro Czersk zaistniał na estradzie ChCK tylko dzięki obecności na niej burmistrza Daniela Szpręgi i członka Zarządu Powiatu Jarosława Schumachera. Wątpię, czy w ten sposób zwiększy się zainteresowanie samorządowców z gminy Czersk akcesem do Promocji.
Zastanawia mnie też „pączkowanie” kategorii w Dokonaniach, które mogą nasunąć wniosek, że dotyczą tego samego pola działalności, a kolejna kategoria jest wykorzystywana do promocji firm czy osób. Na przykład o istnieniu sali bankietowej Lubaszka w Konarzynach, z całym szacunkiem dla niej, ale dowiedziałem się dopiero w piątek. Zawsze byłem zdziwiony, że nie są nagradzane imprezy i wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez samorządowe instytucje kulturalne w naszym powiecie. Ale w tegorocznej Gali są pracownicy UM w Chojnicach, a jeden z nich wg mnie dostał nagrodę za działania realizowane w ramach swych obowiązków pracowniczych.
Kolejna sprawa to wyłanianie nominowanych i laureatów. Co jakiś czas jestem świadkiem kolejnej „rewolucji”. Kiedyś chojnickie media mogły wybierać swojego laureata, a Kapituła swojego. Miałem wtedy zaszczyt wręczyć nagrodę w jednej z kategorii. Innym razem było po dwóch laureatów w każdej kategorii – osobno Publiczność, osobno Kapituła. Bywało do 5 nominowanych i jeden Laureat; bywało i 8 nominowanych i … wszyscy byli ogłaszani Laureatami. W 2025 nowy Prezes Promocji wpadł na pomysł, by w każdej z 10 kategorii odbył się plebiscyt internetowy. Efekt końcowy był taki, że wiemy jedynie o zwycięzcy w kategorii Sport. Wygrał to głosowanie Lech Stoltman. W trakcie Gali nie usłyszeliśmy kto z laureatów jest „internetowy”, ile głosów zdobył, a na scenie było po trzech laureatów – dwóch „kapitułowych”, jeden „internetowy”. Straciłem rachubę, który to jest sposób wyłaniania Laureatów.
Mam nie tylko uwagi, ale i koncepcję jak to zmodernizować. Skoro nagrody są nazywane „Oskarami”, to powinien być TYLKO jeden Laureat, jak w Hollywood. Nominacja do Oskarów, to też duże osiągnięcie. Kto powinien organizować Dokonania Roku? Uważam, że Powiat Chojnicki, a nie Promocja Regionu Chojnickiego. Nominować powinni osobno mieszkańcy KAŻDEJ gminy, a „podkapituła” gminna wybierać jednego nominowanego do powiatowej Gali w stolicy powiatu. Wtedy na niej w każdej kategorii byłoby po 5 kandydatów do jedynego lauru. Należy zredukować liczbę kategorii do pięciu, jak to było (jest?) w czerskiej edycji Dokonań, które mają nazwę Młyńskie Koła: Przedsiębiorczość, Kultura, Nauka i edukacja, Sport i rekreacja oraz Inicjatywa społeczna. W Czersku była jeszcze Nagroda Specjalna Burmistrza. U nas byłaby to Nagroda Specjalna Starosty. Jak było przed rokiem w Czersku, można zobaczyć na Chojnice TV, przeczytać na stronie UM Czersk. Wówczas konferansjerem był Robert Janowski, który na zakończenie Młyńskich Kół dał koncert. Impreza odbyła się w Hali Sportowej, a Gwiazda tej Gali była znana miesiąc wcześniej. Na imprezę były rozprowadzane darmowe wejściówki.
Zapraszam do dyskusji, szczególnie radnych powiatowych z Komisji Gospodarki i Promocji, której szefem był przez kilka miesięcy bieżącej kadencji Mariusz Paluch.
Jerzy Erdman