Namiastka Nocy Poetów była w podziemiach kościoła gimnazjalnego

Dodane: 2020-08-03

W sobotę 1.08 nastąpiło podsumowanie XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Laureaci otrzymali nagrody podczas biesiady literackiej.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza ogłaszany jest od lat w ramach corocznej Chojnickiej Nocy Poetów. W tym roku również został zorganizowany, jednak z uwagi na epidemię koronawirusa inaczej przebiegało ogłoszenie wyników. W sobotę nie odbyła się bowiem Chojnicka Noc Poetów w tradycyjnej formie, zorganizowane zostały jedynie Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie, które Nocy od lat towarzyszą. W czasie warsztatów poetyckich w podziemiach kościoła gimnazjalnego w Chojnicach nastąpiło podsumowanie konkursu poetyckiego i wręczenie nagród.

Na XXVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza napłynęło 277 wierszy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Utwory oceniało jury w składzie: Maria Duszka – przewodnicząca, o. Eligiusz Dymowski i Romuald Mieczkowski. Jury zgodnie postanowiło przyznać I nagrodę Marzennie Lewandowskiej z Kowala za wiersz „Srebrny warkocz”, opatrzony godłem „Córka”.

Dwie równorzędne II nagrody otrzymali: Eugenia Zawidzka z Ostrowa Wielkopolskiego za wiersz „ …jak bumerang”, opatrzony godłem „ENI” i Michał Przyborowski z Warszawy za wiersz „nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną” opatrzony godłem „czekamnalot”. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Baczewski z Warszawy za wiersz „Wniebowzięci” opatrzony godłem „Gregorius”, Janusz Pyziński z Dębicy za wiersz „Matka” opatrzony godłem „Nikifor” i Mirosław Gabryś z Cieszyna za wiersz „Uchodźcy z kraju młodości”, opatrzony godłem „Papa Smerf”.

Podczas biesiady literackiej werdykt jury przeczytała przewodnicząca Maria Duszka, a nagrodę obecnemu na podsumowaniu Mirosławowi Gabrysiowi wręczyła zastępca dyrektor MBP Lidia Polasik. Pozostali laureaci na spotkanie nie dotarli. Nagrodzone w konkursie wiersze odczytali uczestnicy warsztatów.

Na zdjęciu przewodnicząca jury Maria Duszka (z lewej) i koordynatorka spotkań Adriana Połom.  Fot. Maria Eichler. Tekst - MBP w Chojnicach.

Tagi: